Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowa procedura karna: Była negacja, teraz pora na akceptację

30.09.2015, 02:11; Aktualizacja: 30.09.2015, 09:56

Trzy miesiące to zbyt krótki czas, aby ocenić reformę procesu karnego. Jednak to, co widoczne już teraz, to zmiana nastawienia głównych aktorów do modelu kontradyktoryjnego.

Reklama

1 lipca weszła w życie duża nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Poprzedziły ją postulaty dotyczące wydłużenia vacatio legis pod groźbą paraliżu funkcjonowania całego wymiaru sprawiedliwości. O tym, czy obawy się ziściły i jak wygląda procesowa rzeczywistość kilka miesięcy po wejściu w życie nowych przepisów rozmawiali uczestniczy konferencji zorganizowanej we wtorek przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" i Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.


Pozostało jeszcze 85% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.