Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Oszuści uderzają w deweloperów

Anna Krzyżanowska06.10.2015, 00:00; Aktualizacja: 06.10.2015, 07:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Przestępcy wyłudzający pieniądze na dużą skalę upatrzyli sobie nowy cel. Podszywają się pod generalnych wykonawców i proszą o dokonanie wpłat na rzekomo nowe konto.

Reklama

 „Uwaga!!! Próby wyłudzenia środków finansowych od firm deweloperskich”. Takie ostrzeżenie pod koniec zeszłego tygodnia zostało przesłane do członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zmiana konta

Proceder wyłudzania we wszystkich przypadkach wygląda tak samo.

Firmy otrzymują korespondencję, w której oszuści podszywają się pod firmy zewnętrzne współpracujące z danym deweloperem i informują, że ze względu na zmianę numerów kont bankowych proszą o dokonywanie bieżących płatności za wystawione faktury na nowe numery, które przesyłają w korespondencji, zarówno tradycyjnej, jak i elektronicznej – opisuje radca prawny Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

W przypadku firm, które już zgłosiły się do związku, przestępcy podawali się za generalnego wykonawcę, a korespondencja wyglądała, jakby rzeczywiście pochodziła z biura kontrahenta.

Widać, że oszuści łowią na dużą skalę. W przypadku generalnych wykonawców jeden przelew może opiewać na parę milionów. Dotąd nie mamy informacji, czy któryś z przedsiębiorców dał się oszukać. Jesteśmy na etapie zbierania informacji z całej Polski – dodaje Płochocki.

Metoda na podmiankę konta nie jest nowa. Dało się na nią nabrać na przykład Metro Warszawskie. Dwa lata temu jego pracownicy przesłali 560 tys zł. na konto podmiotu podszywającego się pod firmę, która wygrała przetarg na sprzątanie stacji. O tym, że księgowość popełniła błąd, dowiedziano się dopiero wtedy, gdy właściwy przedsiębiorca zaczął się domagać wypłaty zaległych należności.

Ostrożność pracowników

Jak można się przed takimi sytuacjami uchronić? – Tu w stu procentach sprawdza się stwierdzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – mówi adwokat Marta Kwiatkowska-Cylke z kancelarii Lubasz i Wspólnicy. Jej zdaniem firmy powinny przede wszystkim postawić na tworzenie wewnętrznych procedur, które pozwolą m.in. zminimalizować ryzyka związane z cyberprzestępczością. – Obecnie często e-maile czy listy z informacją o zmianie konta przez kontrahenta są jedynie przekierowywane do działu księgowości i ten – bez weryfikacji ich prawdziwości – realizuje przelewy na nowe konto – opisuje adwokat.

Dlatego, jak mówi, warto również stawiać na szkolenie pracowników.

Zalecaną przez nas formą ochrony jest dokonywanie przelewów tylko na rachunki bankowe określone w umowie z kontrahentem i przewidzenie w tejże umowie trybu zmiany rachunku bankowego, najlepiej w postaci aneksu do zawartej umowy. W takiej sytuacji, jeżeli zostanie przewidziany umowny tryb zmiany rachunku bankowego, do oszustwa nie ma prawa dojść – radzi z kolei Mariusz Kawczyński, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Kawczyński Korytkowska Partyka. Gdy już bowiem dany podmiot padnie ofiarą wyłudzenia, wiele zrobić nie można.

Niestety firmy, jako pokrzywdzeni, mogą żądać zwrotu wydatkowanych kwot jedynie od oszustów, co jest często przedsięwzięciem niemożliwym, jeżeli rachunek bankowy prowadzony jest na słupa, który zdążył się już ulotnić z gotówką – opisuje mec. Kawczyński.

Jak podkreśla – w pierwszej kolejności należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem domniemanego kontrahenta i żądać zablokowania możliwości wypłat z jego rachunku, a jednocześnie zawiadomić policję. – Przy sprawnym działaniu czasem udaje się odzyskać pieniądze – dodaje ekspert.

Deweloperzy martwią się jednak, że to dopiero początek prób wyłudzeń w ich branży.

Obawiam się, że drugi rzut dotknie już naszych klientów, do których będą przesyłane informacje, jakoby ich deweloper zmienił numer rachunku. Nie wykluczam, że konieczne będzie przeprowadzenie akcji informacyjnej dla konsumentów – podnosi Płochocki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.