Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowe prawo o zgromadzeniach wchodzi w życie

14.10.2015, 15:06; Aktualizacja: 14.10.2015, 15:14
 • Wyślij
 • Drukuj

Nowelizacja ustawy obowiązująca od 14 października przewiduje m.in. nową definicję zgromadzeń, wprowadza pojęcie zgromadzeń spontanicznych oraz zapewnia niezależną kontrolę nad decyzjami organów gminy o zakazie zgromadzeń.

Reklama

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy za zgromadzenie uznawane jest „zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych”. Natomiast zgromadzenie spontaniczne to takie, które odbywa się „w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej”. 

Nowe przepisy przewidują też prawo organizatora do wniesienia odwołania do sądu okręgowego od decyzji zakazującej zgromadzenia w terminie 24 godzin od jej udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej. Sąd okręgowy będzie rozpatrywał odwołanie w postępowaniu nieprocesowym niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 24 godzin od wniesienia odwołania. Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje (w terminie 24 godzin od jego wydania zażalenie do sądu apelacyjnego), który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin.

W przypadku tzw. zgromadzeń równoległych organizatorzy będą mogli zostać wezwani przez organ gminy na rozprawę administracyjną w celu uzgodnienia przebiegu planowanych zgromadzeń. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia zadecyduje kolejność wniesienia zawiadomień.

Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września 2014 r. (sygn. akt K 44/12), jak również realizuje wytyczne wynikające z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (m.in. w wyroku Bączkowski i Inni przeciwko Polsce).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.