Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowe prawo o zgromadzeniach wchodzi w życie

14.10.2015, 15:06; Aktualizacja: 14.10.2015, 15:14
 • Wyślij
 • Drukuj

Nowelizacja ustawy obowiązująca od 14 października przewiduje m.in. nową definicję zgromadzeń, wprowadza pojęcie zgromadzeń spontanicznych oraz zapewnia niezależną kontrolę nad decyzjami organów gminy o zakazie zgromadzeń.

Reklama

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy za zgromadzenie uznawane jest „zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych”. Natomiast zgromadzenie spontaniczne to takie, które odbywa się „w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej”. 

Nowe przepisy przewidują też prawo organizatora do wniesienia odwołania do sądu okręgowego od decyzji zakazującej zgromadzenia w terminie 24 godzin od jej udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej. Sąd okręgowy będzie rozpatrywał odwołanie w postępowaniu nieprocesowym niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 24 godzin od wniesienia odwołania. Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje (w terminie 24 godzin od jego wydania zażalenie do sądu apelacyjnego), który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin.

W przypadku tzw. zgromadzeń równoległych organizatorzy będą mogli zostać wezwani przez organ gminy na rozprawę administracyjną w celu uzgodnienia przebiegu planowanych zgromadzeń. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia zadecyduje kolejność wniesienia zawiadomień.

Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września 2014 r. (sygn. akt K 44/12), jak również realizuje wytyczne wynikające z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (m.in. w wyroku Bączkowski i Inni przeciwko Polsce).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.