Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Majątki prokuratora i sędziego staną się jawne

Ewa Ivanova13.11.2015, 00:00; Aktualizacja: 13.11.2015, 06:55
 • Wyślij
 • Drukuj

PiS zapowiada, że oświadczenia majątkowe osób pełniących funkcje publiczne zostaną opublikowane i będą dostępne dla wszystkich.

Reklama

Rząd PO-PSL zrezygnował z pomysłu upublicznienia oświadczeń majątkowych. Projekt byłego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego trafił do kosza, gdy szefem resortu został Cezary Grabarczyk. Za sprawą PiS pomysł powrócił. „Nie ma powodów, by utajniać oświadczenia majątkowe osób publicznych. Obowiązujące rozwiązania dotyczące oświadczeń majątków prokuratorów i sędziów uchybiają zasadom transparentności postępowania osób pełniących funkcje publiczne. Pod rządami PiS oświadczenia majątkowe osób wykonujących obydwa zawody będą jawne”– zapowiada zwycięskie ugrupowanie.

Dlaczego chodzi głównie o sędziów i prokuratorów? – To zawody w najwyższym stopniu zagrożone korupcją, bo to funkcje najwyższej władzy, władzy nad człowiekiem. Społeczeństwo ma wręcz obowiązek patrzeć im na ręce – tłumaczył w DGP Janusz Wojciechowski, europoseł PiS, były prezes NIK.

Pomysł budzi obawy w obu środowiskach. Dziś oświadczenia to informacje niejawne, chyba że składający deklarację wyrazi zgodę na ich upublicznienie. Dotąd takich przypadków było niewiele (np. dr Dariusz Gabrel, zastępca Andrzeja Seremeta, czy prokurator Dariusz Barski, jeszcze jako zastępca PG).

Będzie to służyło tylko zaspokojeniu ludzkiej ciekawości. Igrzyskom. Często majątek sędziów pochodzi ze spadku po rodzicach, ale nikt nad jego pochodzeniem nie będzie się zastanawiał, a hejterzy będą uważali, że sędzia ma nielegalne źródło dochodów. Takie rozwiązanie stanie się pożywką dla mowy nienawiści – ostrzega sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa. Przypomina, że sędziowie co roku mają obowiązek złożenia oświadczenia o stanie majątkowym. Weryfikują je prezesi sądów apelacyjnych i urzędy skarbowe. Urząd może przekazać sprawę do prokuratury czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jeśli wykryje nieprawidłowości.

Takie informacje pozwolą na identyfikację miejsca zamieszkania sędziego, np. na podstawie danych z Geoportalu, w którym można zidentyfikować działkę po jej powierzchni. Sędziowie obawiają się o swoje rodziny, boją się kidnapingu – przekonuje rzecznik KRS.

Jestem zwolennikiem jawności w życiu publicznym, ale tam, gdzie nie ma zagrożeń dla funkcjonariuszy, których zadaniem jest strzeżenie bezpieczeństwa obywateli przed przestępcami. Jako prokurator mogę ujawnić oświadczenie i pewnie wielu moich kolegów bez dłuższego zastanowienia zrobiłoby to. Dlatego że nic nie mają. Ale są tacy wśród nas, którzy mają np. nieruchomości. Podanie ich danych w oświadczeniu to zaproszenie dla przestępców do domu prokuratora czy sędziego – ostrzega Jacek Skała, szef prokuratorskiego związku zawodowego. Pyta, czy państwo powinno wystawiać na strzał tych, którzy na co dzień narażają się dla ochrony bezpieczeństwa obywateli. Zastanawia się też, czy przestępcy, np. widząc, że prokurator ma kredyt na milion złotych, nie wpadną na pomysł, że pomogą mu go spłacić. – Nie stwarzajmy niepotrzebnego ryzyka i zachęt dla świata przestępczego – wzywa Skała.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.