Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

W Chinach torturowanie prawników to codzienność

17.11.2015, 11:54; Aktualizacja: 17.11.2015, 14:02
 • Wyślij
 • Drukuj

Pobicia, pozbawianie snu, głodzenie - to niektóre typowe taktyki stosowane przez chińskie władze wobec prawników broniących praw człowieka.

Reklama

Opublikowany właśnie raport Amnesty International, opracowany na podstawie wywiadów z kilkunastoma adwokatami oraz analizy setek akt sądowych, wylicza systemowe naruszenia fundamentalnych praw adwokatów. Ci, którzy zostają zatrzymani za kwestionowanie niesprawiedliwych wyroków, są nagminnie bici w aresztach przez funkcjonariuszy policji lub innych zatrzymanych za wiedzą lub pozwoleniem służb.

Według raportu jeden z prawników został na siłę przypięty do metalowego krzesła, kopany, policzkowany i uderzany po głowie plastikową butelką z wodą z taką siłą, że w końcu zemdlał. Była to kara za to, że jako prokurator wraz z dwoma innymi prawnikami odważył się wszcząć śledztwo sprawie rzekomych tortur w tajnym ośrodku zatrzymań.

Natomiast jeden z pekińskich adwokatów przetrzymywany przez policję przez 99 dni powiedział Amnesty International przesłuchiwano go około 200 razy po trzy razy dziennie. Przydzielono mu dziesięciu funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy na zmianę zakładali mu ciasno kajdanki i szarpali nimi aż do momentu, kiedy zaczynał z bólu krzyczeć.

Jednym z narzędzi tortur jest tzw. tygrysie krzesło - niewielka metalowa ławka o wysokości około 20 cm, na której usadza się więźnia z uwiązanymi do niej rękami i nogami. Pod jego stopy układa się natomiast cegły. Podejrzany zmuszany jest do siedzenia bez ruchu w takiej pozycji przez długie godziny.

Wymuszanie zeznań metodami siłowymi jest w Chinach nadal jedną z rozpowszechnionych praktyk przedprocesowych, zwłaszcza w sprawach politycznych dotyczących opozycjonistów, mniejszości etnicznych oraz osób praktykujących religię. Dodatkowo w 2013 r. chińskie władze wprowadziły w życie regulację, zgodnie z którą podejrzani o terroryzm, korupcję lub przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa mogą być przetrzymywani w tajnych ośrodkach przez okres sześciu miesięcy - bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. Tortury i nieludzkie traktowanie są tam na porządku dziennym. Obecnie w takiej sytuacji znajduje się co najmniej 12 obrońców i aktywistów walczących o prawa człowieka.

Zdaniem autorów raportu presja wydawanie masowych wyroków daje organom ścigania przyzwolenie na pozyskiwanie zeznań wszelkimi dostępnymi środkami. Rzadko zdarza się potem, aby adwokatom udało się udowodnić przed sądem, że doszło przy tym do tortur. Amnesty International powołuje się na 590 tegorocznych spraw, w których podejrzani twierdzili, że byli torturowani. Zaledwie w 16 przypadkach sędziowie zgodzili się uznać ich zeznania za niedopuszczalne w procesie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.