Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent nie ma władzy absolutnej

23.11.2015, 12:19; Aktualizacja: 23.11.2015, 12:37

Mandat sędziów wybranych do Trybunału wynika wprost z konstytucji i związany jest wyłącznie z wyborem przez Sejm. Ta trójka, której kadencja rozpoczęła się 7 listopada, dysponuje mandatami sędziów Trybunału. To, że pan prezydent nie przyjmuje od nich ślubowania, jedynie uniemożliwia im sprawowanie funkcji, ale mandat sędziego mają - uważa Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" sędzia przypomina, że kiedy w 1997 r. weszła w życie nowa konstytucja,wraz  z nowymi uregulowaniami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego, nikt nie sugerował wtedy, żeby przerywać kadencję dotychczasowych sędziów ze względu na zmianę przepisów. - Prezydent, oczywiście, mógł mieć wątpliwości co do konstytucyjności nowej ustawy o Trybunale (...). Ale w takim razie powinien się zwrócić do Trybunału o zbadanie jej konstytucyjności, a nie samodzielnie oceniać, że jest niekonstytucyjna i odmawiać zaprzysiężenia sędziów. Gdyby uznać, że prezydent sam ocenia konstytucyjność ustaw - to miałby władzę absolutną. Odmowa przyjęcia ślubowania od sędziów jest wkroczeniem prezydenta we władzę Trybunału Konstytucyjnego - podkreśla Safjan.


Pozostało jeszcze 16% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.