Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO zaskarżył do TK nowelizację ustawy o trybunale

24.11.2015, 10:08; Aktualizacja: 24.11.2015, 10:59

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o TK uchwalonej 19 listopada. Jednocześnie przystąpił do postępowania przed TK wszczętego na wniosek posłów PO i PSL, który dotyczy ustawy o TK z 25 czerwca w zakresie przepisów pozwalających na powołanie dwóch sędziów TK w miejsce tych, których kadencja upływa w grudniu.

Reklama

Zdaniem RPO ustawa z 19 listopada jest w całości niezgodna z konstytucją z powodu naruszenia trybu jej uchwalania. "Już samo tempo prac nad projektem ustawy dotyczącej konstytucyjnego organu państwa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny budzi wątpliwości. Wątpliwości te potęguje to, iż zawartość treściowa projektu dotyczyła sfery niezależności tego organu i niezawisłości jego sędziów, a więc zagadnień natury ustrojowej." - czytamy we wniosku. Bodnar uważa, że tempo prac nad ustawą było sprzeczne z art. 123 ust. 1 konstytucji, naruszało zasady zaufania obywateli do państwa i prawa wynikające z art. 2 konstytucji, a także zasadę dialogu społecznego płynącą z preambuły do konstytucji.


Pozostało jeszcze 73% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.