Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

PiS przejmuje Trybunał Konstytucyjny. Prezydent już odebrał ślubowanie od czterech nowych sędziów

02.12.2015, 20:55; Aktualizacja: 03.12.2015, 10:05

Po kilkugodzinnej awanturze w Sejmie i emocjonalnych wystąpieniach opozycji PiS ostatecznie osiągnął swój cel i doprowadził do wyboru swoich kandydatów na nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. PO, Nowoczesna, Kukiz'15 i PSL głosowały przeciwko. Prezydent Andrzej Duda dziś rano odebrał ślubowanie od czterech z pięciu wybranych sędziów.

Reklama

PiS zignorował apel trybunału o powstrzymanie się od wyboru sędziów TK do czasu wydania orzeczenia w sprawie konstytucyjności przepisów ustawy o TK i przepchnął kandydatury Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego oraz Julii Przyłębskiej. Od czterech pierwszych prezydent Andrzej Duda już odebrał ślubowanie. Julia Przyłębska zostanie zaprzysiężona 8 grudnia, bo wtedy upływa kadencja odchodzącego sędziego.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.