Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TK zakończył obrady. Wyrok o 14.00

03.12.2015, 10:36; Aktualizacja: 03.12.2015, 12:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Sędziowie Trybunału mają dziś zdecydować o konstytucyjności nowelizacji ustawy o TK, na podstawie której Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Niespodziewanie Sejm złożył wniosek o odroczenie posiedzenia. Trybunał go jednak nie uwzględnił i w składzie pięcioosobowym kontynuował obrady. Publiczne ogłoszenie wyroku nastąpi o godz. 14.00.

Reklama

- Konstytucyjność ustawy o TK jako sprawy ustrojowej powinien zbadać pełny skład Trybunału Konstytucyjnego, a nie pięcioosobowy - argumentował przedstawiciel Sejmu poseł Marek Ast z PiS. W ten sposób uzasadnił wniosek o odroczenie posiedzenia trybunału.

- Jestem przeciwny temu wnioskowi. Zdaniem wnioskodawców, grupy posłów, jakiekolwiek działania podjęte wczoraj przez Sejm są nielegalne i nie znajdują oparcia w obowiązujących przepisach - powiedział PAP były minister sprawiedliwości Borys Budka.

O oddalenie wniosku wniósł też rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Trybunał ostatecznie nie uwzględnił wniosku o odroczenie rozprawy i po 10.00 kontynuował obrady.

Przedstawicielka prezydenta Anna Surówka- Pasek tłumaczyła: - Doszło do naruszenia zasady ciszy legislacyjnej, którą należy rozumieć szeroko, także w odniesieniu do organów władzy sądowniczej. Kolejny zarzut, to naruszenie autonomii regulaminowej Sejmu. Sejm samodzielnie kształtuje procedury dotyczące obsadzania organów władzy publicznej. Tymczasem regulamin i ustawa różnie regulują kwestie związane ze zgłaszaniem kandydatów na sędziów TK. Sejm miał pełne prawo do zgłaszania swoich kandydatów. Ustawa powinna być zharmonizowana z regulaminem. Poprzedni Sejm nie zmienił regulaminu i stąd doszło do pomieszania procedury wyboru, w związku z zastosowaniem dwóch aktów normatywnych .

- Prezydent Duda prezentuje niebezpieczny tok rozumowania. Regulamin Sejmu jest aktem wewnętrznym, przyjmowanym uchwałą. Nie jest aktem powszechnie obowiązującym, dlatego nie może być sprzeczny z ustawą. Regulamin określa takie kwestie jak organizacja wewnętrzna Sejmu i tryb powoływania organów wewnętrznych. Art. 112 konstytucji nie przyznaje szczególnej roli regulaminowi w hierarchii źródeł prawa. Gdyby przyjąć tok rozumowania prezydenta, to można byłoby dokonywać wszelkich zmian, nawet niezgodnych z ustawami, powołując się na autonomię regulaminową Sejmu. Można byłoby np. odwołać RPO. Jeżeli głowa państwa nie przestrzega hierarchii źródeł prawa i stawia regulamin ponad normami ustawowymi, to jest to niebezpieczne dla demokratycznego państwa prawa - powiedział Borys Budka, były minister sprawiedliwości.

Sędzia Marek Zubik zadał pytanie odnośnie do podstawy prawnej opublikowania w Monitorze Polskim uchwały z 25 listopada. Przedstawiciel rządu zmieszał się i poprosił o ustawę. Nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie.

Wczoraj, po kilkugodzinnej awanturze w Sejmie i emocjonalnych wystąpieniach opozycji, PiS ostatecznie osiągnął swój cel i doprowadził do wyboru swoich kandydatów na nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent Andrzej Duda dziś rano odebrał ślubowanie od: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego.

Andrzej Duda nie przyjął jeszcze ślubowania od sędzi Julii Przyłębskiej. Ta ma bowiem zastąpić Teresę Liszcz, której kadencja w TK upływa 8 grudnia.

Źródło:Media
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.