Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sejm nie powinien dyskutować z wyrokami TK

09.12.2015, 14:45; Aktualizacja: 09.12.2015, 14:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Trybunał Konstytucyjny powinien zbadać uchwały unieważniające legalny wybór sędziów - powiedział dziennikarzom przedstawiciel wnioskodawców Borys Budka po zakończeniu rozprawy w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą nowelizacji przepisów ustawy o TK.

Reklama

- Władza wykonawcza i ustawodawcza nie może wchodzić z butami do władzy sądowniczej, to wyjątkowo niebezpieczny precedens, który przesuwa nas w bardzo złe standardy, nieprzystające państwom demokratycznym - dodał. Przypomniał też, że zgodnie z prawem trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji od 7 listopada powinno zasiadać w trybunale.

- Jestem przekonany, że TK wypowie się również w sprawie uchwały PiS. Gdyby było inaczej, oznaczałoby to, że większość sejmowa może uchwałami dokonać każdego zamachu na konstytucję. Mogłoby się okazać, że zaraz uchwałą odwołają wszystkich sędziów w Polsce, którzy nie są po linii prezesa albo rzecznika praw obywatelskich. Większość sejmowa nie może polemizować z ostatecznymi wyrokami TK" - podkreślił Budka.

EŚ/PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.