Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sejm nie powinien dyskutować z wyrokami TK

09.12.2015, 14:45; Aktualizacja: 09.12.2015, 14:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Trybunał Konstytucyjny powinien zbadać uchwały unieważniające legalny wybór sędziów - powiedział dziennikarzom przedstawiciel wnioskodawców Borys Budka po zakończeniu rozprawy w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą nowelizacji przepisów ustawy o TK.

Reklama

- Władza wykonawcza i ustawodawcza nie może wchodzić z butami do władzy sądowniczej, to wyjątkowo niebezpieczny precedens, który przesuwa nas w bardzo złe standardy, nieprzystające państwom demokratycznym - dodał. Przypomniał też, że zgodnie z prawem trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji od 7 listopada powinno zasiadać w trybunale.

- Jestem przekonany, że TK wypowie się również w sprawie uchwały PiS. Gdyby było inaczej, oznaczałoby to, że większość sejmowa może uchwałami dokonać każdego zamachu na konstytucję. Mogłoby się okazać, że zaraz uchwałą odwołają wszystkich sędziów w Polsce, którzy nie są po linii prezesa albo rzecznika praw obywatelskich. Większość sejmowa nie może polemizować z ostatecznymi wyrokami TK" - podkreślił Budka.

EŚ/PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.