Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

PiS i Kukiz'15 będą zmieniać konstytucję

18.12.2015, 16:07; Aktualizacja: 18.12.2015, 16:39

Na stronie Sejmu pojawił się projekt zmiany ustawy zasadniczej złożony przez grupę posłów PiS i Kukiz'15. Zakłada on, że 60 dni po wejściu w życie nowelizacji wygasną kadencje wszystkich obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. O zgodności ustawy o TK z konstytucją ma zaś orzekać Sąd Najwyższy. A TK będzie liczył nie 15, ale 18 sędziów.

Reklama

Projekt przewiduje nowelizację trzech artykułów konstytucji. Po pierwsze, posłowie PiS i Kukiz'15 proponują zmianę art. 2, w myśl którego kadencja sędziów TK wybranych przez wejściem w życie nowelizacji, wygasa po 60 dniach od jej wejścia w życie. Na ich miejsca zostaną "powołani" nowi sędziowie, wybrani według zasad określonych w konstytucji oraz innych właściwych przepisów.


Pozostało jeszcze 71% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.