Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowa ustawa o TK uchwalona. KRS apeluje do prezydenta by jej nie podpisywał

24.12.2015, 03:29; Aktualizacja: 24.12.2015, 03:51

Senat w nocy ze środy na czwartek przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Za było 58 senatorów, przeciw 28, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Reklama

We wtorek nowelizację zaakceptował Sejm. Za było 235 posłów, przeciw – 181. Czterech wstrzymało się od głosu. W nocy ze środy na czwartek wszystkie zmiany poprał również Senat.

Stało się tak pomimo obiekcji zgłaszanych przez prokuratora generalnego, organizacje pozarządowe i Biuro Legislacyjne Senatu. Zastrzeżenia tego ostatniego podmiotu dotyczą m.in. przepisu, zgodnie z którym orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów. Wątpliwości konstytucyjne budzi również fakt przyznania Sejmowi prawa wygaszania mandatu sędziego TK.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.