Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

28.12.2015, 11:23; Aktualizacja: 28.12.2015, 19:45

- Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie: uważam, że nowelizacja ustawy o TK, którą podpisałem, przyczyni się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ma nadzieję, iż nowe przepisy doprowadzą do "uspokojenia sytuacji". Kilka godzin później nowelizację ustawy opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Reklama

Oznacza to, że kontrowersyjne przepisy weszły w życie. Ustawa wprowadza zasadnicze zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu trybunału. Zgodnie z nowelizacją orzeczenia będą wydawane co do zasady w pełnym, liczącym co najmniej 13 sędziów składzie. Potrzebna będzie do tego większość 2/3 głosów. Sprawy będą zaś trafiać na wokandę według kolejności wpływu.


Pozostało jeszcze 26% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.