Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

28.12.2015, 11:23; Aktualizacja: 28.12.2015, 19:45

- Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie: uważam, że nowelizacja ustawy o TK, którą podpisałem, przyczyni się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ma nadzieję, iż nowe przepisy doprowadzą do "uspokojenia sytuacji". Kilka godzin później nowelizację ustawy opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Reklama

Oznacza to, że kontrowersyjne przepisy weszły w życie. Ustawa wprowadza zasadnicze zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu trybunału. Zgodnie z nowelizacją orzeczenia będą wydawane co do zasady w pełnym, liczącym co najmniej 13 sędziów składzie. Potrzebna będzie do tego większość 2/3 głosów. Sprawy będą zaś trafiać na wokandę według kolejności wpływu.


Pozostało jeszcze 26% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.