Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Platforma składa dziś wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności nowej ustawy o TK

29.12.2015, 08:03; Aktualizacja: 29.12.2015, 08:05

Poseł Krzysztof Brejza (PO): Gdy zabraknie władzy pieniędzy na realizację obietnic wyborczych, to sięgnie do kieszeni zwykłych ludzi. A może to zrobić wprowadzając np. podatek od posiadania mieszkania, domu, drugiego samochodu, czy też 85 proc. podatku od wynagrodzeń. Dlatego potrzebny jest Trybunał Konstytucyjny. I dlatego PiS chce jego likwidacji.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o Trybunale Konstytucyjnym (autorstwa posłów PiS), która wprowadza zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu TK. A następnie wydał oświadczenie w którym powiedział, że ta ustawa zakończy głośny spór o Trybunał Konstytucyjny. No więc zakończy?

Krzysztof Brejza: Spór ten zakończy dopiero rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, które zapadnie 12 stycznia 2016 r. Wówczas TK będzie orzekał w sprawie niekonstytucyjnych - zdaniem Platformy Obywatelskiej - uchwał sejmu dotyczących wyboru w grudniu 2015 r. sędziów TK oraz unieważniających październikowy wybór sędziów.


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.