Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nieodpłatna pomoc również dla najbogatszych

Anna Krzyżanowska31.12.2015, 00:00; Aktualizacja: 31.12.2015, 07:04

Adw. Aleksander Krysztofowicz: Jeżeli osoba uprawniona uzna, że nie udzielono jej porady prawnej w sposób prawidłowy, może wystąpić przeciwko adwokatowi ze stosownym żądaniem na drogę sądową.

Reklama

Anna Krzyżanowska: Czy ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej była potrzebna?

Aleksander Krysztofowicz: Wydaje mi się, że tak. Niejednokrotnie w sprawach cywilnych, w których występuje pełnomocnik z urzędu, jego rola jest rozpaczliwą próbą ratowania sytuacji, której można było uniknąć, gdyby klient otrzymał kilka prostych porad przed wszczęciem postępowania sądowego; chociażby w zakresie rozumienia tekstu umowy, którą ma zamiar podpisać. Od dłuższego czasu pojawiały się postulaty różnych środowisk, że należałoby kompleksowo uregulować kwestie związane z pomocą prawną dla osób niezamożnych. Ustawa jest odpowiedzią na te postulaty, ale już można postawić tezę, że niedobrą.


Pozostało jeszcze 80% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.