Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Polityk PiS grozi prezesowi TK

03.01.2016, 16:00; Aktualizacja: 03.01.2016, 16:19

Jeśli prezes Rzepliński 12 stycznia przemocą nie dopuści nowych sędziów, będzie to „gorący uczynek” przestępstwa z art. 224 k.k. - ostrzega na swoim blogu Janusz Wojciechowski, adwokat i były sędzia.

Reklama

12 stycznia Trybunał Konstytucyjny zbierze się w pełnym składzie, żeby zbadać zgodność z ustawą zasadniczą uchwał stwierdzających brak mocy prawnej wyboru pięciu sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji oraz uchwał o wyborze pięciu nowych sędziów przez obecny Sejm. Zgodnie z nowelizacją ustawy o TK uchwaloną przez PiS (weszła w życie 28 grudnia 2015 r.) pełny skład trybunału to co najmniej 13 sędziów. Tym czasem prezes TK uznaje tylko 10 "starych" sędziów.


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.