Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TK umorzył postępowanie w sprawie uchwał o unieważnieniu wyboru pięciu sędziów i o wyborze nowych

11.01.2016, 16:53; Aktualizacja: 12.01.2016, 09:40

Decyzja została podjęta w pełnym składzie 10 sędziów na posiedzeniu niejawnym. Wniosek o zbadanie konstytucyjności uchwał Sejmu wniosła grupa posłów PO.

Reklama

W postanowieniu o umorzeniu postępowania Trybunał Konstytucyjny uznał, że uchwały o braku mocy prawnej podjęte 25 listopada to akty prawne o charakterze wewnętrznym, które przedstawiają stanowisko polityczne Sejmu w konkretnej sprawie oraz wzywają prezydenta do określonego działania. Nie mają jednak mocy prawnej. Od uchwał w sprawie wyboru sędziów TK różnią się natomiast tym, że nie są rozstrzygnięciami podjętymi w ramach funkcji kreacyjnej Sejmu, polegającej na obsadzaniu lub zwalnianiu stanowisk i funkcji publicznych.


Pozostało jeszcze 77% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.