Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rząd przyjął projekt ustawy anulującej kontradyktoryjność

12.01.2016, 14:26; Aktualizacja: 12.01.2016, 14:41

Zdaniem resortu sprawiedliwości, który przygotował projekt, zmiany odwrócą niekorzystne skutki nowelizacji kodeksu karnego. Przywrócony zostanie priorytet zasady prawdy materialnej i pełna inicjatywa dowodowa sądu. Przewidziano także uchylenie zakazu dowodowego dotyczącego tzw. owoców zatrutego drzewa.

Reklama

Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości, negatywne konsekwencje zmian w procedurze karnej widoczne są już po pół roku od ich wprowadzenia: do sądów trafiło ok. 1/3 spraw mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a co czwarty akt oskarżenia zwracany jest do prokuratury. W ocenie resortu obecne przepisy ograniczają też prawo do obrony, gdyż przeniesienie ciężaru dowodowego na strony sprawiło, że osoby najgorzej sytuowane znalazły się w upośledzonej sytuacji.


Pozostało jeszcze 57% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.