Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezes TK: Skład orzekający trybunału liczy dziś 12 sędziów

12.01.2016, 16:38; Aktualizacja: 12.01.2016, 17:58

Sędzia Julia Przyłębska i mec. Piotr Pszczółkowski zostali włączeni do składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego. Poinformował o tym na konferencji prezes TK Andrzej Rzepliński. Nowi sędziowie będą już uczestniczyć w rozprawie w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK uchwalonej przez PiS.

Reklama

Nadal nie jest jednak znana jej data. Prezes Rzepliński stwierdził, że wola sędziów jest taka, aby odbyła się ona najszybciej, jak to możliwe. Na pytanie, czy trybunał będzie orzekał na podstawie nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., która będzie przedmiotem kontroli konstytucyjności, odpowiedział jedynie, że "podstawowym przepisem, który ma znaczenie dla przygotowania orzeczenia w tej sprawie jest art 195 konstytucji".


Pozostało jeszcze 63% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.