Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezes TK: Skład orzekający trybunału liczy dziś 12 sędziów

12.01.2016, 16:38; Aktualizacja: 12.01.2016, 17:58

Sędzia Julia Przyłębska i mec. Piotr Pszczółkowski zostali włączeni do składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego. Poinformował o tym na konferencji prezes TK Andrzej Rzepliński. Nowi sędziowie będą już uczestniczyć w rozprawie w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK uchwalonej przez PiS.

Reklama

Nadal nie jest jednak znana jej data. Prezes Rzepliński stwierdził, że wola sędziów jest taka, aby odbyła się ona najszybciej, jak to możliwe. Na pytanie, czy trybunał będzie orzekał na podstawie nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., która będzie przedmiotem kontroli konstytucyjności, odpowiedział jedynie, że "podstawowym przepisem, który ma znaczenie dla przygotowania orzeczenia w tej sprawie jest art 195 konstytucji".


Pozostało jeszcze 63% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.