Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

MS: Obecnie funkcjonuje 1524 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej

15.01.2016, 11:47; Aktualizacja: 15.01.2016, 11:51
 • Wyślij
 • Drukuj

W całym kraju działają 1524 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, a 35 placówek jeszcze nie zostało uruchomionych - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas czwartkowego posiedzenia komisji polityki senioralnej.

Reklama

Wyjaśnił, że w siedemnastu przypadkach odmówiono realizacji tych zadań "ze względu na brak zapewnienia finansowania", w pięciu punktach adwokaci lub radcowie prawni odmówili podpisania umów, a w trzynastu nie wyłoniono organizacji pozarządowej, która prowadziłaby taki punkt.

"Nie ma podstaw do tego, żeby te powiaty odmówiły zawierania umów, twierdząc, że nie mają zapewnionego finansowania, szczególnie, że pozostałe powiaty na terenie kraju w dużych miejscowościach i w małych takie umowy zawarły" - podkreślał przedstawiciel resortu sprawiedliwości.

Zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej pomoc prawna jest finansowana z budżetu państwa z części będącej w dyspozycji wojewodów przez udzielanie dotacji celowej powiatom.

PS/źródło: PAP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.