Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

MS: Obecnie funkcjonuje 1524 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej

15.01.2016, 11:47; Aktualizacja: 15.01.2016, 11:51
 • Wyślij
 • Drukuj

W całym kraju działają 1524 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, a 35 placówek jeszcze nie zostało uruchomionych - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas czwartkowego posiedzenia komisji polityki senioralnej.

Reklama

Wyjaśnił, że w siedemnastu przypadkach odmówiono realizacji tych zadań "ze względu na brak zapewnienia finansowania", w pięciu punktach adwokaci lub radcowie prawni odmówili podpisania umów, a w trzynastu nie wyłoniono organizacji pozarządowej, która prowadziłaby taki punkt.

"Nie ma podstaw do tego, żeby te powiaty odmówiły zawierania umów, twierdząc, że nie mają zapewnionego finansowania, szczególnie, że pozostałe powiaty na terenie kraju w dużych miejscowościach i w małych takie umowy zawarły" - podkreślał przedstawiciel resortu sprawiedliwości.

Zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej pomoc prawna jest finansowana z budżetu państwa z części będącej w dyspozycji wojewodów przez udzielanie dotacji celowej powiatom.

PS/źródło: PAP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.