Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Szefowie samorządów adwokackich na świecie murem za chińskimi prawnikami

18.01.2016, 14:57; Aktualizacja: 18.01.2016, 15:45
 • Wyślij
 • Drukuj

W reakcji na falę kolejną aresztowań chińskich adwokatów pod zarzutem prowadzenia działalności wywrotowej 20 czołowych prawników, w tym prezesów samorządów zawodowych i stowarzyszeń oraz legislatorów, wezwało prezydenta Xi Jinpinga do zakończenia bezprecedensowej akcji i zapewnienia zatrzymanym pomocy prawnej.

Reklama

"Żadnemu z aresztowanych jak na razie nie zezwolono na spotkanie z pełnomocnikiem, przyjaciółmi czy rodziną; wszyscy po prostu zniknęli. W przypadku niektórych istnieją poważne powody do obaw, że mogli zostać nakłonieni do wypowiedzenia pełnomocnictwa swoim obrońcom. Co do niektórych nie wiadomo nawet, czy są podejrzewani o jakieś przestępstwo" - czytamy w liście otwartym opublikowanym na łamach dziennika "The Guardian".

W ubiegłym tygodniu wyszło na jaw, że 12 adwokatów i asystentów prawnych zostało formalnie oskarżonych o próbę dokonania zamachu stanu bądź podżeganie do działalności wywrotowej. Wszyscy od sześciu miesięcy przebywają w areszcie. Jeśli sądy uznają, że są winni, grozi im kara dożywocia.

Pod apelem wystosowanym do chińskich władz podpisali się m.in. były minister sprawiedliwości Francji Robert Badinter, Michel Benichou, szef Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy i Ulrich Schellenberg, prezes niemieckiego samorządu adwokackiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.