Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Szefowie samorządów adwokackich na świecie murem za chińskimi prawnikami

18.01.2016, 14:57; Aktualizacja: 18.01.2016, 15:45
 • Wyślij
 • Drukuj

W reakcji na falę kolejną aresztowań chińskich adwokatów pod zarzutem prowadzenia działalności wywrotowej 20 czołowych prawników, w tym prezesów samorządów zawodowych i stowarzyszeń oraz legislatorów, wezwało prezydenta Xi Jinpinga do zakończenia bezprecedensowej akcji i zapewnienia zatrzymanym pomocy prawnej.

Reklama

"Żadnemu z aresztowanych jak na razie nie zezwolono na spotkanie z pełnomocnikiem, przyjaciółmi czy rodziną; wszyscy po prostu zniknęli. W przypadku niektórych istnieją poważne powody do obaw, że mogli zostać nakłonieni do wypowiedzenia pełnomocnictwa swoim obrońcom. Co do niektórych nie wiadomo nawet, czy są podejrzewani o jakieś przestępstwo" - czytamy w liście otwartym opublikowanym na łamach dziennika "The Guardian".

W ubiegłym tygodniu wyszło na jaw, że 12 adwokatów i asystentów prawnych zostało formalnie oskarżonych o próbę dokonania zamachu stanu bądź podżeganie do działalności wywrotowej. Wszyscy od sześciu miesięcy przebywają w areszcie. Jeśli sądy uznają, że są winni, grozi im kara dożywocia.

Pod apelem wystosowanym do chińskich władz podpisali się m.in. były minister sprawiedliwości Francji Robert Badinter, Michel Benichou, szef Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy i Ulrich Schellenberg, prezes niemieckiego samorządu adwokackiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.