Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Brytyjczycy coraz częściej reprezentują się sami

19.01.2016, 10:40; Aktualizacja: 19.01.2016, 11:10

Od 2012 r., kiedy brytyjski parlament znacząco ograniczył zakres osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej, znacząco wzrosła liczba tych, którzy sięgają po profesjonalną reprezentację w sądzie (tzw. litigants in person). W sprawach rodzinnych nawet o 30 proc.

Reklama

Ośrodek badawczy Izby Gmin szczegółowo przeanalizował 151 przypadków, w których strony sporu zdecydowały się występować w sądzie we własnej sprawie. Z opublikowanego właśnie raportu na ten temat wynika jednoznacznie, że zdecydowana większość takich osób po prostu nie mogła sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy profesjonalnego prawnika. Równocześnie niewiele z nich potrafiła zająć się własną sprawą kompetentnie. Nawet osoby z wyższym wykształceniem oraz znacznym doświadczeniem zawodowym na poszczególnych etapach procesu miały wiele problemów proceduralnych i merytorycznych. W przypadku połowy przeanalizowanych spraw nieprofesjonalna reprezentacja okazała się bardzo słaba albo zupełnie nieskuteczna.


Pozostało jeszcze 0% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.