Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Brytyjczycy coraz częściej reprezentują się sami

19.01.2016, 10:40; Aktualizacja: 19.01.2016, 11:10

Od 2012 r., kiedy brytyjski parlament znacząco ograniczył zakres osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej, znacząco wzrosła liczba tych, którzy sięgają po profesjonalną reprezentację w sądzie (tzw. litigants in person). W sprawach rodzinnych nawet o 30 proc.

Reklama

Ośrodek badawczy Izby Gmin szczegółowo przeanalizował 151 przypadków, w których strony sporu zdecydowały się występować w sądzie we własnej sprawie. Z opublikowanego właśnie raportu na ten temat wynika jednoznacznie, że zdecydowana większość takich osób po prostu nie mogła sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy profesjonalnego prawnika. Równocześnie niewiele z nich potrafiła zająć się własną sprawą kompetentnie. Nawet osoby z wyższym wykształceniem oraz znacznym doświadczeniem zawodowym na poszczególnych etapach procesu miały wiele problemów proceduralnych i merytorycznych. W przypadku połowy przeanalizowanych spraw nieprofesjonalna reprezentacja okazała się bardzo słaba albo zupełnie nieskuteczna.


Pozostało jeszcze 0% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.