Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS zostanie rozpoznana na rozprawie

19.01.2016, 15:27; Aktualizacja: 19.01.2016, 15:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Trybunał Konstytucyjny podjął taką decyzję w 12 -osobowym składzie. Zdania odrębne do tego postanowienia złożyli dwaj sędziowie wybrani w grudniu przez obecny Sejm - Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

Reklama

Nowelę ustawy o TK zaskarżyli: posłowie PO, PSL i Nowoczesnej, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, rzecznik praw obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Wszystkie wnioski TK połączył do wspólnego rozpoznania. Do sprawy zostało wyznaczonych 12 sędziów.

W datowanym na 14 stycznia postanowieniu TK zdecydował o rozpoznaniu tych połączonych wniosków podczas rozprawy. "W kompetencji trybunału leży m.in. kontrola zgodności wszystkich ustaw z konstytucją. Ustrojodawca nie wyłączył z jej zakresu żadnej ustawy, w tym także ustawy regulującej funkcjonowanie trybunału" - czytamy w uzasadnieniu.

Postanowienie ws. rozpoznania nowelizacji zapadło w składzie 12 sędziów, obejmującym: Andrzeja Rzeplińskiego (przewodniczący), Stanisława Biernata (sprawozdawca), Mirosława Granata, Leona Kieresa, Julię Przyłębską, Piotra Pszczółkowskiego, Małgorzatę Pyziak-Szafnicką, Stanisława Rymara, Piotra Tuleję, Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz, Andrzeja Wróbla i Marka Zubika.

Krytycznie odnieśli się do tego nowi sędziowie wybrani z rekomendacji PiS. W swym zdaniu odrębnym zarówno sędzia Przyłębska, jak i sędzia Pszczółkowski wskazali, że postępowanie w sprawie nowelizacji ustawy o TK zostało wszczęte już po dniu jej wejścia w życie, więc orzekanie powinno odbywać się w składzie co najmniej 13 sędziów TK, co wynika ze zmienionych przez Sejm przepisów. Według dwojga sędziów, wymóg ten dotyczy także składu przy wydawaniu postanowienia o rozpoznaniu sprawy na rozprawie.

PS/źródło: PAP

Źródło:Media
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.