Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS zostanie rozpoznana na rozprawie

19.01.2016, 15:27; Aktualizacja: 19.01.2016, 15:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Trybunał Konstytucyjny podjął taką decyzję w 12 -osobowym składzie. Zdania odrębne do tego postanowienia złożyli dwaj sędziowie wybrani w grudniu przez obecny Sejm - Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

Reklama

Nowelę ustawy o TK zaskarżyli: posłowie PO, PSL i Nowoczesnej, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, rzecznik praw obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Wszystkie wnioski TK połączył do wspólnego rozpoznania. Do sprawy zostało wyznaczonych 12 sędziów.

W datowanym na 14 stycznia postanowieniu TK zdecydował o rozpoznaniu tych połączonych wniosków podczas rozprawy. "W kompetencji trybunału leży m.in. kontrola zgodności wszystkich ustaw z konstytucją. Ustrojodawca nie wyłączył z jej zakresu żadnej ustawy, w tym także ustawy regulującej funkcjonowanie trybunału" - czytamy w uzasadnieniu.

Postanowienie ws. rozpoznania nowelizacji zapadło w składzie 12 sędziów, obejmującym: Andrzeja Rzeplińskiego (przewodniczący), Stanisława Biernata (sprawozdawca), Mirosława Granata, Leona Kieresa, Julię Przyłębską, Piotra Pszczółkowskiego, Małgorzatę Pyziak-Szafnicką, Stanisława Rymara, Piotra Tuleję, Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz, Andrzeja Wróbla i Marka Zubika.

Krytycznie odnieśli się do tego nowi sędziowie wybrani z rekomendacji PiS. W swym zdaniu odrębnym zarówno sędzia Przyłębska, jak i sędzia Pszczółkowski wskazali, że postępowanie w sprawie nowelizacji ustawy o TK zostało wszczęte już po dniu jej wejścia w życie, więc orzekanie powinno odbywać się w składzie co najmniej 13 sędziów TK, co wynika ze zmienionych przez Sejm przepisów. Według dwojga sędziów, wymóg ten dotyczy także składu przy wydawaniu postanowienia o rozpoznaniu sprawy na rozprawie.

PS/źródło: PAP

Źródło:Media
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.