Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

O konstytucyjności nowelizacji ustawy o służbie cywilnej

22.01.2016, 10:00; Aktualizacja: 22.01.2016, 10:31

Od jutra zacznie obowiązywać budząca liczne kontrowersje nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Jej celem jest wprowadzenie nowych zasad obsadzania, zatrudniania i wynagradzania osób zajmujących wyższe stanowiska w administracji. Opinie co do jej zgodności z konstytucją są podzielone.

Reklama

DGP: Czy nowelizacja ustawy o służbie cywilnej narusza art. 60 konstytucji o równym dostępie do służby publicznej?

Prof. Genowefa Grabowska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Administracji, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie: Ona utrudnia korzystanie z tego prawa. Od niemal 15 lat kolejne ekipy rządzące starały się zminimalizować skutki przepisów o służbie cywilnej, zwłaszcza te, które dotyczyły obsadzania stanowisk w drodze konkursów. Konkursy bywały fikcją, ale nie zawsze. Nawet jeśli były obarczone taką wadą, to nie znaczy, że powinniśmy teraz przejść na ręczne sterowanie administracją.

Konkursy dawały większą szansę na skorzystanie z prawa dostępu do służby publicznej. Uprawnienie do równego dostępu obywateli polskich do służby publicznej mieści się przecież w rozdziale drugim (art. 60) konstytucji. Teraz będzie ono ograniczone, bo brak konkursów oznacza brak wiadomości o naborze na określone stanowiska. Szanse na dyrektorskie stanowiska będą miały te osoby, na których spocznie łaskawe oko nominującego.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.