Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Senat przyjął nowe prawo o prokuraturze

31.01.2016, 23:01; Aktualizacja: 31.01.2016, 23:09
 • Wyślij
 • Drukuj

Apele, przestrzeganie, krytyka zmian ze strony najważniejszych instytucji w państwie: Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Krajowej Rady Prokuratury - nic nie pomogło. Senat przyjął kontrowersyjne przepisy znajdujące się w dwóch ustawach: prawie o prokuraturze oraz przepisach wprowadzających tę ustawę.

Reklama

Za ich przyjęciem głosowało 62 senatorów, przeciwnych było 24. Jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

„Arytmetyka nieubłagana. Głosowania w Senacie wygrał PiS. Prokuratura będzie narzędziem politycznym. Kosztem obywateli” - tak podsumował debatę na swoim profilu na Facebook’u senator Bogdan Klich (PO).

Jest to kolejna ustawa przyjęta w ekspresowym tempie: w czwartek została bowiem przyjęta przez Sejm, a w sobotę - bez poprawek - przez Senat.

W efekcie 4 marca br. ma nastąpić połączenie stanowisk prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro będzie więc skupiał w swoich dłoniach olbrzymią władzę: kierowanie prokuraturą, wydawanie zarządzeń, poleceń, decydowanie o prowadzeniu danej sprawy przez Prokuraturę Krajową.

Nie będzie już bowiem Prokuratury Generalnej, lecz Prokuratura Krajowa. Nie będzie również prokuratur apelacyjnych, a regionalne.

No i powstanie również wydział spraw wewnętrznych, jako postrach sędziów, prokuratorów, asesorów. Będzie bowiem zajmował się przestępstwami popełnianymi przez te osoby.

EMR

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.