Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Senat przyjął nowe prawo o prokuraturze

31.01.2016, 23:01; Aktualizacja: 31.01.2016, 23:09
 • Wyślij
 • Drukuj

Apele, przestrzeganie, krytyka zmian ze strony najważniejszych instytucji w państwie: Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Krajowej Rady Prokuratury - nic nie pomogło. Senat przyjął kontrowersyjne przepisy znajdujące się w dwóch ustawach: prawie o prokuraturze oraz przepisach wprowadzających tę ustawę.

Reklama

Za ich przyjęciem głosowało 62 senatorów, przeciwnych było 24. Jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

„Arytmetyka nieubłagana. Głosowania w Senacie wygrał PiS. Prokuratura będzie narzędziem politycznym. Kosztem obywateli” - tak podsumował debatę na swoim profilu na Facebook’u senator Bogdan Klich (PO).

Jest to kolejna ustawa przyjęta w ekspresowym tempie: w czwartek została bowiem przyjęta przez Sejm, a w sobotę - bez poprawek - przez Senat.

W efekcie 4 marca br. ma nastąpić połączenie stanowisk prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro będzie więc skupiał w swoich dłoniach olbrzymią władzę: kierowanie prokuraturą, wydawanie zarządzeń, poleceń, decydowanie o prowadzeniu danej sprawy przez Prokuraturę Krajową.

Nie będzie już bowiem Prokuratury Generalnej, lecz Prokuratura Krajowa. Nie będzie również prokuratur apelacyjnych, a regionalne.

No i powstanie również wydział spraw wewnętrznych, jako postrach sędziów, prokuratorów, asesorów. Będzie bowiem zajmował się przestępstwami popełnianymi przez te osoby.

EMR

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.