Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Coraz trudniej o rekompensatę ze Strasburga. Dlaczego?

24.02.2016, 06:10; Aktualizacja: 24.02.2016, 10:16

Ku niezadowoleniu skarżących i niektórych prawników trybunał strasburski coraz częściej odmawia zasądzenia zadośćuczynienia za stwierdzone naruszenie konwencji. Bo liczy na to, że zatamuje w ten sposób zalewającą go falę spraw – mówi prof. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Reklama

Emilia Świętochowska: Przed kilkoma tygodniami w sprawie Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete i Index.hu Zrt przeciwko Węgrom (skarga nr 22947/13) Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że sądy krajowe naruszyły konwencję, pociągając do odpowiedzialności administratorów portali internetowych za obraźliwe i wulgarne wpisy czytelników. Jednocześnie nie przyznał skarżącym żadnego zadośćuczynienia. Czy to się często zdarza?

Prof. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN: Niestety tak. Może nie nazwałbym tego jeszcze tendencją, ale nie da się zaprzeczyć, że ostatnio trybunał strasburski w wielu swoich wyrokach stwierdzał naruszenie konwencji i uznawał, że już samo to stanowi wystarczające i słuszne zadośćuczynienie. Tym samym odmawiał zasądzenia kwoty pieniężnej za krzywdę moralną. Oczywiście kontrastuje to z jego wcześniejszą praktyką. W przeszłości standardem strasburskim była bowiem zasada, że jeśli trybunał uznawał, że doszło do złamania praw człowieka, to równocześnie zasądzał określoną kwotę w ramach wyrównywania szkód niemajątkowych. Przypadki, w których odmawiał przyznania zadośćuczynienia w takich sytuacjach należały zaś do wyjątków. Natomiast dziś jest ich coraz więcej.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.