Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Coraz trudniej o rekompensatę ze Strasburga. Dlaczego?

24.02.2016, 06:10; Aktualizacja: 24.02.2016, 10:16

Ku niezadowoleniu skarżących i niektórych prawników trybunał strasburski coraz częściej odmawia zasądzenia zadośćuczynienia za stwierdzone naruszenie konwencji. Bo liczy na to, że zatamuje w ten sposób zalewającą go falę spraw – mówi prof. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Reklama

Emilia Świętochowska: Przed kilkoma tygodniami w sprawie Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete i Index.hu Zrt przeciwko Węgrom (skarga nr 22947/13) Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że sądy krajowe naruszyły konwencję, pociągając do odpowiedzialności administratorów portali internetowych za obraźliwe i wulgarne wpisy czytelników. Jednocześnie nie przyznał skarżącym żadnego zadośćuczynienia. Czy to się często zdarza?

Prof. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN: Niestety tak. Może nie nazwałbym tego jeszcze tendencją, ale nie da się zaprzeczyć, że ostatnio trybunał strasburski w wielu swoich wyrokach stwierdzał naruszenie konwencji i uznawał, że już samo to stanowi wystarczające i słuszne zadośćuczynienie. Tym samym odmawiał zasądzenia kwoty pieniężnej za krzywdę moralną. Oczywiście kontrastuje to z jego wcześniejszą praktyką. W przeszłości standardem strasburskim była bowiem zasada, że jeśli trybunał uznawał, że doszło do złamania praw człowieka, to równocześnie zasądzał określoną kwotę w ramach wyrównywania szkód niemajątkowych. Przypadki, w których odmawiał przyznania zadośćuczynienia w takich sytuacjach należały zaś do wyjątków. Natomiast dziś jest ich coraz więcej.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.