Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Pary jednopłciowe mają prawo do odmowy zeznań

25.02.2016, 20:05; Aktualizacja: 25.02.2016, 20:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Odmienność płci nie jest warunkiem uznania, że dwie osoby pozostają we wspólnym pożyciu- uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

SN w składzie siedmiu sędziów podjął taką uchwałę, rozpatrując pytania I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf. Chodziło w nim o rozstrzygnięcie rozbieżności w decyzjach sądów odnośnie do prawa do odmowy zeznań wobec oskarżonej osoby najbliższej w przypadkach, gdy chodzi o partnerów tej samej płci.

Sąd uznał, że zawarty w art. 115 par. 11 k.k. zwrot „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu” definiuje ludzi, których łączą więzi duchowe (emocjonalne), fizyczne oraz gospodarcze (wspólne gospodarstwo domowe).

SN podkreślił, że ustawodawca nie zawarł w tym przepisie warunku odmiennej płci przy przesłance „wspólnego pożycia”. Jest to istotne istotne bowiem w niektórych ustawach pojawia się wyrażenie „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu małżeńskim”, m.in. w ustawie o gospodarce nieruchomościami czy w ustawie o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. Dlatego, w ocenie sądu, jeżeli ustawodawca nie wprowadził takiej dystynkcji do kodeksu karnego, to nie ma powodów aby taka istniała na skutek interpretacji sądowej.

Posłużenie się metodami wykładni również nie daje podstaw do przeciwnego twierdzenia -  wskazał SN w uzasadnieniu. Zauważono, że odmienna interpretacja stanowiłaby naruszenie konstytucji.

PS/źródło: SN

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.