Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Pary jednopłciowe mają prawo do odmowy zeznań

25.02.2016, 20:05; Aktualizacja: 25.02.2016, 20:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Odmienność płci nie jest warunkiem uznania, że dwie osoby pozostają we wspólnym pożyciu- uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

SN w składzie siedmiu sędziów podjął taką uchwałę, rozpatrując pytania I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf. Chodziło w nim o rozstrzygnięcie rozbieżności w decyzjach sądów odnośnie do prawa do odmowy zeznań wobec oskarżonej osoby najbliższej w przypadkach, gdy chodzi o partnerów tej samej płci.

Sąd uznał, że zawarty w art. 115 par. 11 k.k. zwrot „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu” definiuje ludzi, których łączą więzi duchowe (emocjonalne), fizyczne oraz gospodarcze (wspólne gospodarstwo domowe).

SN podkreślił, że ustawodawca nie zawarł w tym przepisie warunku odmiennej płci przy przesłance „wspólnego pożycia”. Jest to istotne istotne bowiem w niektórych ustawach pojawia się wyrażenie „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu małżeńskim”, m.in. w ustawie o gospodarce nieruchomościami czy w ustawie o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. Dlatego, w ocenie sądu, jeżeli ustawodawca nie wprowadził takiej dystynkcji do kodeksu karnego, to nie ma powodów aby taka istniała na skutek interpretacji sądowej.

Posłużenie się metodami wykładni również nie daje podstaw do przeciwnego twierdzenia -  wskazał SN w uzasadnieniu. Zauważono, że odmienna interpretacja stanowiłaby naruszenie konstytucji.

PS/źródło: SN

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.