Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: Areszt za jazdę bez biletu to kara zbyt surowa

26.02.2016, 12:11; Aktualizacja: 26.02.2016, 15:41
 • Wyślij
 • Drukuj

W ocenie rzecznika praw obywatelskich przyjęta w kodeksie wykroczeń sankcja za popełnienie wykroczenia o tak małej społecznej szkodliwości, nie znajduje uzasadnienia.

Reklama

RPO zainteresował się problematyką nadmiernej represyjności sankcji karnej w postaci kary aresztu, za popełnienie wykroczenia stypizowanego w art. 121 par. 1 i 2 kodeksu wykroczeń.

Wynika z niego, że w przypadku niezapłacenia kar za jazdę środkami komunikacji miejskiej bez biletu można trafić do aresztu. Taka kara może grozić również w przypadku innego rodzaju wyłudzeń, np. niezapłacenia rachunku za posiłek lub napój w restauracji bądź za przejazd taksówką - wskazuje RPO.

"Przyjęte przez ustawodawcę zagrożenie karą aresztu za czyny spenalizowane w art. 121 k.w. jest nieproporcjonalne do ich wagi, a przede wszystkim niespełniające kryterium konieczności, przydatności i proporcjonalności przyjętej regulacji"- czytamy w wystąpieniu rzecznika do ministra sprawiedliwości.

W jego ocenie wystarczającą karą za popełnienie takiego wykroczenia jest grzywna lub kara ograniczenia wolności polegająca na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:RPO
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.