Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

W nowym procesie karnym nie będzie przedłużenia terminu na złożenie apelacji

Ewa Maria Radlińska29.02.2016, 05:30

Rzecznik praw obywatelskich pisał w tej sprawie do ministra Ziobry. W jego ocenie brak możliwości wydłużenia tego terminu może godzić w prawo do obrony. Resort nie przewiduje jednak wprowadzenia takiej zmiany.

Reklama

O rozważenie tej sprawy wnosił RPO w grudniu 2015 r. Chodzi o przypadki spraw karnych szczególnie skomplikowanych, gdzie uzasadnienie wyroku sądu I instancji jest bardzo obszerne, tj. liczy nieraz sto, a nawet tysiąc stron. I właśnie taka sprawa skłoniła rzecznika do podjęcia działań. Został o niej powiadomiony przez kilku senatorów, którzy wskazali na
postępowanie prowadzone przez Sąd Rejonowy w Szczecinie, w którym uzasadnienie wyroku liczyło dokładnie tysiąc dwieście stron, a jego napisanie zajęło sądowi blisko dziewięć miesięcy. I choć zgodnie z art. 423 par. 1 kodeksu postępowania karnego, uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o jego sporządzenie, a w wypadku sporządzenia uzasadnienia z urzędu - od daty ogłoszenia wyroku, to jednak w sprawie zawiłej, w razie niemożności sprostania temu terminowi, prezes sądu może go przedłużyć.

Obrona - w stosunku do terminu apelacji - takiej możliwości już nie ma. Jest na to - zgodnie z art. 445 par. 1 k.p.k. - w każdym wypadku 14 dni biegnących od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem. I tak RPO próbował przekonać ministra, że „nie można wymagać od obrońcy przygotowania poprawnej i kompleksowej apelacji w sytuacji, gdy nie mógł w wystarczającym zakresie zapoznać się z uzasadnieniem wyroku.”


Pozostało jeszcze 69% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.