Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Minister Ziobro zajęty. Z wiceprzewodniczącym KE koresponduje szef MSZ

02.03.2016, 15:17; Aktualizacja: 02.03.2016, 16:03
 • Wyślij
 • Drukuj

MSZ opublikowało list ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. To odpowiedź na wystąpienie Fransa Timmermansa dotyczące sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Szef resortu spraw zagranicznych tłumaczy na początku, że minister Zbigniew Ziobro, do którego skierowany był list nie może na niego odpowiedzieć "ze względu na ogromne obciążenie pracami legislacyjnymi".

W dalszej części korespondencji przechodzi już do konkretów.

W pierwszej kolejności tłumaczy wątpliwości dotyczące kadencji prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Wskazuje, że przepisy skracające kadencję obecnego prezesa trybunału zostały uznane przez TK za niezgodne z ustawą zasadniczą, dlatego "Rzepliński będzie pełnił swoją funkcję na podstawie starych przepisów, aż do upływu swojej kadencji sędziowskiej 19 grudnia 2016 r." - czytamy w liście.

Następnie szef MSZ wyjaśnia wiceprzewodniczącymi KE kompetencje TK  i na końcu prosi "o wskazanie, co pan przewodniczący miał na myśli twierdząc uporczywie kolejny raz, jakoby 'wiążące, ostateczne wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia 2015 r. wciąż nie zostały wykonane'?"

Waszczykowski dodał, że "ciągłe powtarzanie w korespondencji bezpodstawnych twierdzeń o rzekomym braku wykonaniu wyroków TK nie służy dialogowi, który powinien być oparty na faktach i wzajemnym zaufaniu".

Z kolei w odpowiedzi na wątpliwości wiceszefa KE dotyczące tego, że nowa ustawa o TK w rzeczywistości zmniejszy efektywność trybunału, minister Waszczykowski napisał, że "rzeczowe odniesienie się do ogólnikowych twierdzeń przytaczanych przez pana przewodniczącego w dotychczasowej korespondencji nie jest możliwe". Dlatego prosi o doprecyzowanie zarzutów.

W liście możemy też przeczytać, że szef MSZ zaleca wiceprzewodniczącemu KE, aby ten zapytał prezesa TK dlaczego odmawia dopuszczenia do orzekania trzech sędziów wybranych przez nowy Sejm.

PS/źródło: MSZ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.