Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Minister Ziobro zajęty. Z wiceprzewodniczącym KE koresponduje szef MSZ

02.03.2016, 15:17; Aktualizacja: 02.03.2016, 16:03
 • Wyślij
 • Drukuj

MSZ opublikowało list ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. To odpowiedź na wystąpienie Fransa Timmermansa dotyczące sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Szef resortu spraw zagranicznych tłumaczy na początku, że minister Zbigniew Ziobro, do którego skierowany był list nie może na niego odpowiedzieć "ze względu na ogromne obciążenie pracami legislacyjnymi".

W dalszej części korespondencji przechodzi już do konkretów.

W pierwszej kolejności tłumaczy wątpliwości dotyczące kadencji prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Wskazuje, że przepisy skracające kadencję obecnego prezesa trybunału zostały uznane przez TK za niezgodne z ustawą zasadniczą, dlatego "Rzepliński będzie pełnił swoją funkcję na podstawie starych przepisów, aż do upływu swojej kadencji sędziowskiej 19 grudnia 2016 r." - czytamy w liście.

Następnie szef MSZ wyjaśnia wiceprzewodniczącymi KE kompetencje TK  i na końcu prosi "o wskazanie, co pan przewodniczący miał na myśli twierdząc uporczywie kolejny raz, jakoby 'wiążące, ostateczne wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia 2015 r. wciąż nie zostały wykonane'?"

Waszczykowski dodał, że "ciągłe powtarzanie w korespondencji bezpodstawnych twierdzeń o rzekomym braku wykonaniu wyroków TK nie służy dialogowi, który powinien być oparty na faktach i wzajemnym zaufaniu".

Z kolei w odpowiedzi na wątpliwości wiceszefa KE dotyczące tego, że nowa ustawa o TK w rzeczywistości zmniejszy efektywność trybunału, minister Waszczykowski napisał, że "rzeczowe odniesienie się do ogólnikowych twierdzeń przytaczanych przez pana przewodniczącego w dotychczasowej korespondencji nie jest możliwe". Dlatego prosi o doprecyzowanie zarzutów.

W liście możemy też przeczytać, że szef MSZ zaleca wiceprzewodniczącemu KE, aby ten zapytał prezesa TK dlaczego odmawia dopuszczenia do orzekania trzech sędziów wybranych przez nowy Sejm.

PS/źródło: MSZ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.