Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

FOR: Nowa ustawa osłabi niezależność prokuratury

03.03.2016, 13:29; Aktualizacja: 03.03.2016, 14:54
 • Wyślij
 • Drukuj

4 marca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze. Przewiduje ona m.in. ponowne połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. FOR negatywnie ocenia większość zmienionych przepisów.

Reklama

Nowa ustawa regulująca ustrój i organizację prokuratury zakłada powrót do szeregu negatywnych rozwiązań wyeliminowanych z porządku prawnego nowelizacją z 9 października 2009 r., która weszła w życie 31 marca 2010 r. Co więcej wprowadzono także inne wadliwe rozwiązania, które jeszcze bardziej osłabiają niezależność prokuratury, zwiększają jej podatność na polityczne naciski, a także pogarszają sytuację uczestników postępowań - ocenia FOR.

Podkreśla, że fakt, iż dotychczasowa ustawa miała wady nie oznacza, że należało ją zastąpić taką, która ma jeszcze więcej defektów.

FOR zaznacza, że przyjęte zmiany nie tyle, że cofają skutki poprzedniej reformy, co zawierają szereg rozwiązań, które negatywnie przełożą się na sytuację uczestników postępowań prowadzonych przez prokuraturę. Takie rozwiązania to:

-możliwość wydawania prokuratorowi prowadzącemu daną sprawę poleceń co do treści czynności procesowej;

-możliwość udostępniania informacji z toczącego się postępowania;

-uprawnienie prokuratora generalnego do zwrócenia się do uprawnionych służb o przeprowadzenie kontroli operacyjnej

- oraz wyłączenie odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratora ze względu na działanie lub zaniechanie podjęte wyłącznie w interesie społecznym.

"Nowelizacja nie usprawni więc działania prokuratury w zakresie ścigania przestępstw i stania na straży praworządności, ale może przyczynić się do wydatnego ograniczenia gwarancji – konstytucyjnych, konwencyjnych i ustawowych – przysługujących obywatelom" - czytamy w opinii.

PS/źródło: FOR

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.