Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: W więzieniach wielu upośledzonych umysłowo

03.03.2016, 15:15; Aktualizacja: 03.03.2016, 16:11
 • Wyślij
 • Drukuj

"W toku badań prowadzonych przez Biuro RPO znaleźliśmy w więzieniach osoby, które nigdy nie powinny były tam trafić, bo są upośledzone umysłowo albo chore psychicznie" - powiedział Adam Bodnar na spotkaniu z dziennikarzami.

Reklama

Po ujawnieniu sprawy Radosława Agatowskiego, który trafił do więzienia, mimo że z powodu upośledzenia umysłowego widzi świat tak jak 7-8 - letnie dziecko, rzecznik praw obywatelskich zaczął sprawdzać, czy nie ma w polskich zakładach penitencjarnych podobnych przypadków.  

Okazuje się, że może w nich przebywać wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie lub psychicznie. Taką ocenę RPO sformułował na podstawie wizytacji w co czwartej jednostce penitencjarnej, po rozmowie ze 100 osobami, które tam przebywają.

"Część z tych osób prawdopodobnie nie powinna nigdy znaleźć się w więzieniu. Inni mogliby odbywać karę, ale nie w zwykłym reżimie, tylko pod opieką specjalistów, korzystając z programów terapeutycznych, w warunkach zapewniających bezpieczeństwo zarówno im, jak i współosadzonym oraz funkcjonariuszom" - ocenia RPO.

Rzecznik zauważa, że osoby te trafiają dziś do zakładów penitencjarnych, ponieważ informacje o niepełnosprawności umykają uwadze albo nie są uważane za istotne.

Dariusz Zbroja, wicedyrektor zespołu prawa karnego wyjaśnił, że Biuro RPO analizuje teraz dokumenty pod kątem tego, czy można wnieść kasację lub wznowić postępowanie. Być może część z tych spraw kwalifikuje się do tego, by prezydent rozważył udzielenie aktu łaski - deklaruje.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.