Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rodzina 500 plus: Gminy zapowiadają, że jeżeli zabraknie pieniędzy, to zwindykują rząd

04.03.2016, 07:18

Część samorządów się obawia, że rządowa dotacja na realizację sztandarowej obietnicy wyborczej PiS jest za mała. I już zapowiadają – jeśli tak będzie, przyjdą do rządu z rachunkiem. Ten ma jednak plan awaryjny.

Reklama

Choć program wypłat 500 zł na dziecko ruszy od kwietnia, w gminach już trwają gorączkowe przygotowania do rozpoczęcia przyjmowania i rozpatrywania wniosków od mieszkańców. Od początku największe obawy lokalnych władz budziła kwestia finansowania tego nowego zadania. Koszty całego projektu tylko na ten rok oszacowano na ok. 17 mld zł. W przyszłym roku będzie to już 23 mld zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (dalej: ministerstwo pracy) obiecało samorządom dotację w wysokości 2 proc. kosztów realizacji zadania, czyli ok. 340 mln zł w 2016 r. Od przyszłego roku będzie to 1,5 proc., co przełoży się na podobną kwotę.

Samorządy nie do końca są przekonane, że system finansowania przyjęty przez rząd jest dla nich wystarczający. Sytuację porównywały do realizowanych przez gminy świadczeń rodzinnych, w których dotacja kształtuje się na poziomie 3 proc. kosztów realizacji zadania, przy czym tam grupa świadczeniobiorców jest mniejsza niż w przypadku programu „500 zł na dziecko”.

Dostrzegają jednak pewne plusy. Na etapie prac nad ustawą rozważany był wariant, by zamiast dotacji określonej procentowo gminy otrzymywały konkretną kwotę, np. 30 zł za każdy rozpatrzony wniosek. To by jednak pogrążyło lokalne budżety.


Pozostało jeszcze 82% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.