Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Minister Ziobro zasmakował w owocach zatrutego drzewa

Ewa Maria Radlińska04.03.2016, 06:38; Aktualizacja: 04.03.2016, 06:41

Oskarżyciele zadowoleni, że zakończy się szukanie uchybień po ich stronie w gromadzeniu dowodów na oskarżonego. Obrońcy pełni obaw: wyroki wydane w oparciu o dowody uzyskane z przestępstwa będą zaprzeczeniem idei wymiaru sprawiedliwości.

Reklama

Koniec z przewagą, jaką mają w postępowaniu karnym podejrzani i oskarżeni - mówi prokurator Jacek Skała w związku ze zmianą kodeksu postępowania karnego, która wejdzie w życie 1 kwietnia br. Wtedy to zniknie z k.p.k. art. 168a, który określa, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego. Kontrowersyjny przepis i jeszcze bardziej kontrowersyjne jego uchylenie dzieli świat prawników.

- Osoby działające w imieniu państwa, realizując funkcję ścigania przestępstw, mogą dopuszczać się zachowań sprzecznych z prawem. Taka jest oficjalna linia rządu - wskazuje adwokat Radosław Baszuk, komentując zbliżającą się zmianę.

- Jeżeli jest to dowód na zbrodnię zabójstwa, to mam z niego rezygnować tylko dlatego, że został zdobyty niezgodnie z procedurą i w rezultacie doprowadzić do tego, by zabójca nie poniósł odpowiedzialności? - pyta retorycznie prokurator Skała.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.