Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przedstawiciela Sejmu zabraknie na rozprawie w trybunale

07.03.2016, 12:38; Aktualizacja: 07.03.2016, 13:03
 • Wyślij
 • Drukuj

"Informuję, że Sejm nie weźmie udziału w tak kształtowanym postępowaniu" - czytamy w piśmie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wtorkową rozprawę przed trybunałem w sprawie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

Reklama

Marszałek Sejmu tłumaczy, że przedstawiciel tej izby nie weźmie udziału w planowej rozprawie przed TK z kilku powodów.

Po pierwsze, w ocenie Kuchcińskiego, termin na przedstawienie stanowiska przez Sejm został określony niezgodnie z przepisami.

Kolejną przyczyną przytoczoną w wystąpieniu, ma być to, że rozprawa odbędzie się na podstawie poprzedniej ustawy o TK, a nie obowiązującej.

"Z uwagi na powyższe okoliczności, mając na względzie zasadę legalności wyrażoną w art. 7 konstytucji i nie chcąc wspierać działań podejmowanych wbrew jednoznacznemu brzmieniu przepisów o Trybunale Konstytucyjnym informuję, że Sejm nie weźmie udziału w tak kształtowanym postępowaniu" - czytamy w piśmie podpisanym przez marszałka Sejmu.

PS/źródło: TVN24

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.