Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Po 1 kwietnia prokuraturze będzie łatwiej. Wszystkim innym trudniej

10.03.2016, 06:13; Aktualizacja: 10.03.2016, 06:17

Sędzia Rafał Puchalski: Powróciliśmy do sytuacji, w której na barkach sądu orzekającego w sprawie, będzie dokonanie oceny, czy możliwe jest przeprowadzenie dowodu uzyskanego w sposób sprzeczny z przepisami.

Reklama

1 kwietnia br. zniknie z kodeksu postępowania karnego art. 168a, który określa, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego. W świecie prawa zawrzało i prawnicy spierają się o to, czy przepis powinien zostać, czy nie. Ale tak naprawdę jest się o co spierać?

Jest, ponieważ prawnomaterialny zakaz dowodowy tzw. „owoców zatrutego drzewa”, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i dyskusyjnych instytucji w procedurze karnej. Prawnicy spierają się w dokonywaniu oceny i wartościowaniu dóbr. Na jednej stronie szali kładą ochronę jednostki przed siłą aparatu państwa, zaś z drugiej strony obowiązek państwa walki z przestępczością.

No i kto ma rację?

Uważam, że przepis powinien pozostać w k.p.k., choć zdecydowanie wymagałby korekty. Osobiście jest mi przykro, że ustawodawca nie zdecydował się na poprawienie jego treści. Było to konieczne, chociażby w formie pozwalającej sądom na podejmowanie decyzji, czy w danych warunkach uzyskany dowód nie powinien zostać jednak przeprowadzony, z uwagi na znikome naruszenie prawa przez organ ścigania. Uchylenie przepisu jest natomiast, według mojej oceny, wynikiem całkowitego niezrozumienia jego treści. Krytycy przepisu oceniali go, jako bezwzględny zakaz dowodów stanowiących tzw. „owoce zatrutego drzewa”. Tymczasem nie ma nic bardziej mylnego.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.