Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Po 1 kwietnia prokuraturze będzie łatwiej. Wszystkim innym trudniej

10.03.2016, 06:13; Aktualizacja: 10.03.2016, 06:17

Sędzia Rafał Puchalski: Powróciliśmy do sytuacji, w której na barkach sądu orzekającego w sprawie, będzie dokonanie oceny, czy możliwe jest przeprowadzenie dowodu uzyskanego w sposób sprzeczny z przepisami.

Reklama

1 kwietnia br. zniknie z kodeksu postępowania karnego art. 168a, który określa, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego. W świecie prawa zawrzało i prawnicy spierają się o to, czy przepis powinien zostać, czy nie. Ale tak naprawdę jest się o co spierać?

Jest, ponieważ prawnomaterialny zakaz dowodowy tzw. „owoców zatrutego drzewa”, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i dyskusyjnych instytucji w procedurze karnej. Prawnicy spierają się w dokonywaniu oceny i wartościowaniu dóbr. Na jednej stronie szali kładą ochronę jednostki przed siłą aparatu państwa, zaś z drugiej strony obowiązek państwa walki z przestępczością.

No i kto ma rację?

Uważam, że przepis powinien pozostać w k.p.k., choć zdecydowanie wymagałby korekty. Osobiście jest mi przykro, że ustawodawca nie zdecydował się na poprawienie jego treści. Było to konieczne, chociażby w formie pozwalającej sądom na podejmowanie decyzji, czy w danych warunkach uzyskany dowód nie powinien zostać jednak przeprowadzony, z uwagi na znikome naruszenie prawa przez organ ścigania. Uchylenie przepisu jest natomiast, według mojej oceny, wynikiem całkowitego niezrozumienia jego treści. Krytycy przepisu oceniali go, jako bezwzględny zakaz dowodów stanowiących tzw. „owoce zatrutego drzewa”. Tymczasem nie ma nic bardziej mylnego.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.