Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zbigniew Ziobro: Wyrok TK wydany niezgodnie z prawem

10.03.2016, 11:43; Aktualizacja: 10.03.2016, 12:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Działania sędziów Trybunału Konstytucyjnego są bezprawne i w związku z tym nie wywołują żadnych skutków prawnych - tak minister Zbigniew Ziobro skomentował wydany w środę przez TK wyrok w sprawie ustawy naprawczej.

Reklama

W środę 9 marca TK uznał nowelizację ustawy o TK za niezgodną z konstytucją.

Trybunał zakwestionował wprowadzenie zasady orzekania przez TK w pełnym składzie oraz podejmowania decyzji większością 2/3 głosów.

Za niezgodny z ustawą zasadniczą uznał również przepis, w myśl którego terminy rozpraw albo posiedzeń, na których rozpoznawane są wnioski, są wyznaczane według kolejności wpływu spraw.

Zakwestionowana została też możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz wszczynania "dyscyplinarki" wobec sędziego TK na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości.

Niekonstytucyjny okazał się również brak vactio legis.

Zdanie odrębne złożyli: sędzia Julia Przyłębska i sędzia Piotr Pszczółkowski.

Po ogłoszeniu wyroku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwołał konferencję prasową, na której przedstawił opinie prawne stwierdzające niedopuszczalność orzekania przez Trybunał Konstytucyjny tylko na podstawie przepisów konstytucji, z pominięciem obowiązującej ustawy o Trybunale Konstytucyjny.

Ekspertyzy te wskazują również, iż premier nie ma obowiązku opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wydanego w ramach nieprawidłowej procedury.

Ich autorami są: prof. Bałaban, prof. Banaszak, prof. Szmulik, prof. Łabno, prof. Jastrzębski, prof. Karpiuk.

Minister sprawiedliwości odniósł się również do kwestii wycieku projektu dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Analogiczną byłaby sytuacja, w której zwykły obywatel trafia do sądu powszechnego na rozprawę i okazuje się, że druga strona sporu dostała wyrok tydzień wcześniej, a jego odczytanie jest tylko dopełnieniem formalności. Taki wyciek jest wydarzeniem bezprecedensowym, które całkowicie zaprzecza istocie sądownictwa - zaznaczył.

PS/źródło: MS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.