Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

UE zmienia nazewnictwo i wysokość opłat

11.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 11.03.2016, 07:04

Wspólnotowy znak towarowy zostanie zastąpiony przez unijny znak towarowy. Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) zmieni nazwę na Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Zmieni się ponadto wysokość opłat urzędowych za rejestrację i przedłużenie ochrony oraz sposób ich wyliczania.

Reklama

23 marca 2016 r. zaczną obowiązywać postanowienia zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2424 z 16 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 207/2009 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego i rozporządzenie Komisji (WE) nr 2868/95 wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 40/94 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego oraz uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 2869/95 w sprawie opłat na rzecz Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory).

Celem zmian jest dostawanie do postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z 16 grudnia 2015 r. odnoszącej się do znaków towarowych. Docelowo ta nowa dyrektywa zastąpi dyrektywę 2008/95/WE, która miała zbliżyć ustawodawstwa państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych – ostatecznie ta traci bowiem moc 15 stycznia 2019 r. 

Co wprowadzi nowa dyrektywa o znakach towarowych

12 stycznia 2016 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z 16 grudnia 2015 r., odnosząca się do znaków towarowych (docelowo zastępująca dyrektywę 2008/95/WE – ta ostatnia traci moc 15 stycznia 2019 r.). Została uchwalona jako wyraz kompromisu pomiędzy państwami członkowskimi UE, umożliwiającego realizację celu, jakim jest wspieranie dobrze funkcjonującego rynku wewnętrznego.


Pozostało jeszcze 86% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.