Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Raport: Prawo tworzone w pośpiechu

11.03.2016, 13:54; Aktualizacja: 11.03.2016, 14:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Prawo w tej kadencji stanowione jest w pośpiechu, bez konsultacji i bez założeń – alarmuje Obywatelskie Forum Legislacji.

Reklama

Organizacja przygotowała raport, z którego wynika, że po ukonstytuowaniu się rządu Beaty Szydło zaszła "poważna zmiana w sposobie tworzenia prawa." A mianowicie aktywność legislacyjna przeniosła się do Sejmu. W okresie od 16 listopada 2015 roku do 15 lutego 2016 roku Sejm pracował głównie nad projektami wniesionymi przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Z raportu wynika, że stanowiły one 77 proc. wszystkich uchwalonych ustaw. Jednak co ciekawe, większość tych projektów w rzeczywistości przygotowana była przez rząd.

W obserwowanym przez Forum okresie dominującą cechą procesu tworzenia prawa stał się pośpiech. W procedowaniu ustaw często stosuje się tryby szczególne ( odrębne i pilne) oraz skraca, czasem ekstremalne, wszelkie terminy.

Co więcej, większość ustaw tworzona jest bez założeń. Zdecydowanemu ograniczeniu uległy też konsultacje publiczne.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.