Sobota, 29 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Raport: Prawo tworzone w pośpiechu

11.03.2016, 13:54; Aktualizacja: 11.03.2016, 14:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Prawo w tej kadencji stanowione jest w pośpiechu, bez konsultacji i bez założeń – alarmuje Obywatelskie Forum Legislacji.

Reklama

Organizacja przygotowała raport, z którego wynika, że po ukonstytuowaniu się rządu Beaty Szydło zaszła "poważna zmiana w sposobie tworzenia prawa." A mianowicie aktywność legislacyjna przeniosła się do Sejmu. W okresie od 16 listopada 2015 roku do 15 lutego 2016 roku Sejm pracował głównie nad projektami wniesionymi przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Z raportu wynika, że stanowiły one 77 proc. wszystkich uchwalonych ustaw. Jednak co ciekawe, większość tych projektów w rzeczywistości przygotowana była przez rząd.

W obserwowanym przez Forum okresie dominującą cechą procesu tworzenia prawa stał się pośpiech. W procedowaniu ustaw często stosuje się tryby szczególne ( odrębne i pilne) oraz skraca, czasem ekstremalne, wszelkie terminy.

Co więcej, większość ustaw tworzona jest bez założeń. Zdecydowanemu ograniczeniu uległy też konsultacje publiczne.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.