Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komisja Wenecka: Brak publikacji wyroku TK może tylko pogłębić trwający kryzys

11.03.2016, 16:07; Aktualizacja: 11.03.2016, 16:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Polska powinna rozwiązać swój kryzys konstytucyjny, wykonując wyroki Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu Komisji Weneckiej.

Reklama

W informacji prasowej napisano, że ostatnie zmiany dotyczące trybunału mogą "osłabić demokrację, poszanowanie dla praw człowieka i praworządności".

Jednocześnie dodano, że Sejm obydwu kadencji podjęły "niekonstytucyjne działania".

Dalej podkreślono, że przepisy grudniowej noweli ustawy o TK autorstwa PiS, takie jak podejmowanie decyzji większością 2/3 czy rozpoznawanie spraw według kolejności ich wpływu, "mogą uczynić trybunał nieefektywnym".

Komisja zajęła także stanowisko w sprawie ostatniego wyroku TK z 9 marca, dotyczącego ustawy naprawczej, oraz faktu, że rząd odmawia publikacji tego orzeczenia. Według Komisji, takie działanie władz może tylko pogłębić trwający kryzys.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.