Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przecieku w TK można było uniknąć

Piotr Szymaniak, Anna Krzyżanowska15.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 15.03.2016, 06:14

Gdyby w Trybunale Konstytucyjnym stosowano odpowiednie procedury bezpieczeństwa, szybko by odkryto, kto stoi za wyciekiem projektu orzeczenia.

Reklama

Upublicznienie projektu orzeczenia w sprawie grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym skłania do pytań o skuteczność stosowanych procedur bezpieczeństwa. Na tym etapie wciąż nie wiadomo, czy wyciek był efektem ataku z zewnątrz, czy też został sprokurowany przez jednego z sędziów, asystentów bądź pracowników sądu konstytucyjnego. Odpowiedź na pytania mają przynieść postępowania wyjaśniające prowadzone wewnątrz trybunału oraz to wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Samo istnienie projektu rozstrzygnięcia nie jest w praktyce trybunału niczym niezwykłym. Sędziowie przygotowując się do rozprawy odbywają posiedzenia, na których uciera się ich pogląd na sprawę oraz analizują stanowiska złożone przez uczestników postępowania. Co nie oznacza oczywiście, że rozprawa nie ma znaczenia, bo zdarza się, że pod jej wpływem sędziowie zmieniają swój pogląd. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy sprawa nie jest jednoznaczna.

Procedury zostaną wzmocnione

Nad wstępną wersją projektu orzeczenia pracuje sędzia sprawozdawca i na tym etapie dostęp do dokumentu mają co najwyżej jego asystenci. Dopiero gdy projekt nabierze już bardziej zaawansowanej formy, jest rozsyłany do pozostałych sędziów orzekających w danej sprawie. Gdy otrzymają projekt orzeczenia, dostęp do dokumentu mają jeszcze co najwyżej ich asystenci. Poza przypadkami, gdy sprawa jest przedłożona do rozstrzygnięcia pełnemu składowi, nie ma możliwości, aby sędzia niebędący członkiem składu w danej sprawie zapoznał się z jakimikolwiek projektami orzeczenia, ani by dowiedział się w jakim kierunku zmierza rozstrzygnięcie – mówi Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku, który do listopada ub. zasiadał w trybunale.


Pozostało jeszcze 73% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.