Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przecieku w TK można było uniknąć

Piotr Szymaniak, Anna Krzyżanowska15.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 15.03.2016, 06:14

Gdyby w Trybunale Konstytucyjnym stosowano odpowiednie procedury bezpieczeństwa, szybko by odkryto, kto stoi za wyciekiem projektu orzeczenia.

Reklama

Upublicznienie projektu orzeczenia w sprawie grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym skłania do pytań o skuteczność stosowanych procedur bezpieczeństwa. Na tym etapie wciąż nie wiadomo, czy wyciek był efektem ataku z zewnątrz, czy też został sprokurowany przez jednego z sędziów, asystentów bądź pracowników sądu konstytucyjnego. Odpowiedź na pytania mają przynieść postępowania wyjaśniające prowadzone wewnątrz trybunału oraz to wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Samo istnienie projektu rozstrzygnięcia nie jest w praktyce trybunału niczym niezwykłym. Sędziowie przygotowując się do rozprawy odbywają posiedzenia, na których uciera się ich pogląd na sprawę oraz analizują stanowiska złożone przez uczestników postępowania. Co nie oznacza oczywiście, że rozprawa nie ma znaczenia, bo zdarza się, że pod jej wpływem sędziowie zmieniają swój pogląd. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy sprawa nie jest jednoznaczna.

Procedury zostaną wzmocnione

Nad wstępną wersją projektu orzeczenia pracuje sędzia sprawozdawca i na tym etapie dostęp do dokumentu mają co najwyżej jego asystenci. Dopiero gdy projekt nabierze już bardziej zaawansowanej formy, jest rozsyłany do pozostałych sędziów orzekających w danej sprawie. Gdy otrzymają projekt orzeczenia, dostęp do dokumentu mają jeszcze co najwyżej ich asystenci. Poza przypadkami, gdy sprawa jest przedłożona do rozstrzygnięcia pełnemu składowi, nie ma możliwości, aby sędzia niebędący członkiem składu w danej sprawie zapoznał się z jakimikolwiek projektami orzeczenia, ani by dowiedział się w jakim kierunku zmierza rozstrzygnięcie – mówi Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku, który do listopada ub. zasiadał w trybunale.


Pozostało jeszcze 73% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.