Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Anders Breivik skarży Norwegię

15.03.2016, 12:54; Aktualizacja: 15.03.2016, 13:11
 • Wyślij
 • Drukuj

W jego ocenie państwo norweskie łamanie prawa człowieka przez trzymanie go w izolacji.

Reklama

Anders Breivik w piśmie procesowym powołuje się na dwa artykuły europejskiej konwencji praw człowieka. Zarzuca norweskim władzom, że nie respektują jego prawa do prywatności i życia rodzinnego oraz o naruszają zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub karania.

Adwokat Breivika, Oystein Storrvik stwierdził, że jego klient jest "bardzo zestresowany izolacją" w więzieniu w Skien, które znajduje się około 100 kilometrów od Oslo.

Wcześniej Breivik narzekał m.in. na zimną kawę, stare konsole do gier i brak kremu nawilżającego.

22 lipca 2011 r. Breivik dokonał zamachu bombowego w dzielnicy rządowej Oslo, w którym zginęło osiem osób. 69 kolejnych zastrzelił na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki norweskiej Partii Pracy.

PS/źródło: TVN24

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.