Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rozstrzygnięcie w sprawie wyroku sądu polubownego będzie szybsze

Ewa Ivanova17.03.2016, 07:34; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:32

Aleksandra Pokropek: Długo trwające postępowania ze skargi o uchylenie wyroku niweczyły główną zaletę sądownictwa polubownego, jaką jest szybkość.

Reklama

Jak zmieniły się od nowego roku zasady zaskarżania wyroków sądów polubownych?

Od 1 stycznia 2016 r. poprzez wprowadzenie zasady jednoinstancyjności postępowania ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego zmianie uległa droga odwoławcza od wyroku sądu I instancji rozpatrującego skargę. Do wejścia w życie nowelizacji od wyroku sądu I instancji stronie niezadowolonej z rozstrzygnięcia przysługiwała apelacja, a następnie skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego (przy założeniu spełnienia ustawowych kryteriów, m.in. odpowiedniej wartości przedmiotu zaskarżenia), co w porównaniu z procesem przed sądem państwowym wydłużało całość postępowania (oraz zwiększało koszty – apelacja podlegała opłacie sądowej).

Obecnie od wyroku wydanego w postępowaniu ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego stronie przysługuje jedynie skarga kasacyjna. Oznacza to, że stronie niezadowolonej z rozstrzygnięcia sądu rozpatrującego skargę nie będzie przysługiwał środek zaskarżenia w ramach kontroli instancyjnej, ale od razu nadzwyczajny środek zaskarżenia w postaci skargi kasacyjnej.

Ale skrócenie drogi odwoławczej de facto odbiera stronom jedną instancję.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.