Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Księgi wieczyste w teorii i praktyce

17.03.2016, 15:33; Aktualizacja: 17.03.2016, 15:41
 • Wyślij
 • Drukuj
Ogólnopolska Konferencja Wieczystoksięgowa

źródło: Materiały PrasoweOgólnopolska Konferencja Wieczystoksięgowa

W dniach 7-8 2016 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Wieczystoksięgowej, organizowana przez Fundację na rzecz Kredytu Hipotecznego.

Reklama

Jak co roku konferencja skupi przedstawicieli środowisk zawodowych związanych z prowadzeniem, używaniem i orzekaniem w spawach związanych z księgami wieczystymi.

Zaproszenie zatem adresowane jest do sędziów, referendarzy, prawników bankowych, kancelarii prawniczych, firm ubezpieczeniowych, notariuszy, innych zawodów związanych z obrotem i zabezpieczeniami na nieruchomościach.

Problematyka przedstawiana podczas konferencji będzie obejmowała takie tematy jak:

- Elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe oraz rola notariusza w elektronicznym postępowaniu wieczystoksięgowym

- Skuteczność hipoteki na nieruchomości sfinansowanej ze środków unijnych (art. 831 par. 2 k.p.c)

- Opróżnione miejsce hipoteczne w statystyce

- Opróżnione miejsce hipoteczne w praktyce sądowej (orzecznictwo SN dot. OMH, dopuszczalność przeniesienia na OMH hipoteki wpisanej w innej walucie, dopuszczalność zastrzeżenia w roszczeniu, że hipoteka ma być przeniesiona na miejsce „pierwsze wolne”)

- Wtórnie opróżnione miejsce hipoteczne

- Bankowość hipoteczna: roszczenie banku hipotecznego o ustanowienie hipoteki na przyszłej nieruchomości lokalowej, obciążające księgę wieczystą dewelopera. Ujawnianie informacji o Rejestrze Zabezpieczenia Listów Zastawnych w księdze wieczystej w praktyce

- Przelew wierzytelności lub ustąpienie pierwszeństwa a art. 95 prawa bankowego

- Art. 1000 i 1002 k.p.c.

- Iluzoryczne zabezpieczenie? Hipoteka przymusowa ustanowiona w sądowym postępowaniu zabezpieczającym

- Hipoteka na ułamkowej części nieruchomości z uwzględnieniem hipoteki w kontekście ustawy o własności lokali, ustawy deweloperskiej (art. 23) oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece (art. 18 i 76 ust. 5 )

- Podstawa wpisu do księgi wieczystej

Szczegóły dotyczące konferencji, program oraz możliwość rejestracji na stronie XIII Ogólnopolskiej Konferencji Wieczystoksięgowej.

Spotkanie będzie okazją do przedstawienia najważniejszych dla praktyki zagadnień związanych z hipoteką z perspektywy bankowej, notarialnej i sądowej.

Prawnik.pl objął patronat nad konferencją.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.