Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Księgi wieczyste w teorii i praktyce

17.03.2016, 15:33; Aktualizacja: 17.03.2016, 15:41
 • Wyślij
 • Drukuj
Ogólnopolska Konferencja Wieczystoksięgowa

źródło: Materiały PrasoweOgólnopolska Konferencja Wieczystoksięgowa

W dniach 7-8 2016 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Wieczystoksięgowej, organizowana przez Fundację na rzecz Kredytu Hipotecznego.

Reklama

Jak co roku konferencja skupi przedstawicieli środowisk zawodowych związanych z prowadzeniem, używaniem i orzekaniem w spawach związanych z księgami wieczystymi.

Zaproszenie zatem adresowane jest do sędziów, referendarzy, prawników bankowych, kancelarii prawniczych, firm ubezpieczeniowych, notariuszy, innych zawodów związanych z obrotem i zabezpieczeniami na nieruchomościach.

Problematyka przedstawiana podczas konferencji będzie obejmowała takie tematy jak:

- Elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe oraz rola notariusza w elektronicznym postępowaniu wieczystoksięgowym

- Skuteczność hipoteki na nieruchomości sfinansowanej ze środków unijnych (art. 831 par. 2 k.p.c)

- Opróżnione miejsce hipoteczne w statystyce

- Opróżnione miejsce hipoteczne w praktyce sądowej (orzecznictwo SN dot. OMH, dopuszczalność przeniesienia na OMH hipoteki wpisanej w innej walucie, dopuszczalność zastrzeżenia w roszczeniu, że hipoteka ma być przeniesiona na miejsce „pierwsze wolne”)

- Wtórnie opróżnione miejsce hipoteczne

- Bankowość hipoteczna: roszczenie banku hipotecznego o ustanowienie hipoteki na przyszłej nieruchomości lokalowej, obciążające księgę wieczystą dewelopera. Ujawnianie informacji o Rejestrze Zabezpieczenia Listów Zastawnych w księdze wieczystej w praktyce

- Przelew wierzytelności lub ustąpienie pierwszeństwa a art. 95 prawa bankowego

- Art. 1000 i 1002 k.p.c.

- Iluzoryczne zabezpieczenie? Hipoteka przymusowa ustanowiona w sądowym postępowaniu zabezpieczającym

- Hipoteka na ułamkowej części nieruchomości z uwzględnieniem hipoteki w kontekście ustawy o własności lokali, ustawy deweloperskiej (art. 23) oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece (art. 18 i 76 ust. 5 )

- Podstawa wpisu do księgi wieczystej

Szczegóły dotyczące konferencji, program oraz możliwość rejestracji na stronie XIII Ogólnopolskiej Konferencji Wieczystoksięgowej.

Spotkanie będzie okazją do przedstawienia najważniejszych dla praktyki zagadnień związanych z hipoteką z perspektywy bankowej, notarialnej i sądowej.

Prawnik.pl objął patronat nad konferencją.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.