Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Car prawa

Andrzej Krajewski19.03.2016, 18:43; Aktualizacja: 19.03.2016, 18:43

Piłsudczycy zmienili ustrój polityczny Polski wbrew sprzeciwowi opozycji. I to nie przemocą, lecz dzięki prawnikowi, który potrafił zrelatywizować absolutnie wszystko.

Reklama

Jeśli Jarosławowi Kaczyńskiemu uda się rozwodnić awanturę wokół Trybunału Konstytucyjnego i utrzymać go w stanie paraliżu dłuższy czas, otworzy to mu możliwość rzeczywistego przeobrażania ustrojowego kraju. Acz za nami dopiero pierwszy krok, zaś kolejne muszą przynieść zmianę konstytucji.

I to nie tylko po to, żeby trybunał „zresetować”, lecz również po to, by zalegalizować wprowadzane dziś naprędce zmiany. To będzie wymagało albo przyśpieszonych wyborów i zdobycia konstytucyjnej większości, albo zmiany ustawy zasadniczej, tejże większości w parlamencie nie posiadając. Co bywa możliwe, lecz wymaga karkołomnych zabaw z obowiązującym prawem – po to, by je jak najmocniej zrelatywizować. Dobrym przedsmakiem jest odmówienie przez premier Beatę Szydło opublikowania wyroku TK na podstawie interpretacji, że został wydany bezprawnie, ponieważ stało się to wbrew obowiązującej ustawie. Notabene uznanej przez trybunał za sprzeczną z konstytucją.

Co cały spór zamienia w abstrakcyjną dyskusję typu „co było pierwsze: jajko czy kura?”. Dzięki temu partia rządząca zyskuje na czasie i ma swobodę działania. Choć na dłuższą metę tworzenie podobnie topornych paradoksów to zbyt mało. Rządzący, jeśli chcą mieć jeszcze więcej władzy, muszą znaleźć genialnego prawnika, umiejącego zinterpretować każdy przepis tak, żeby sprawiedliwość pozostała sprawiedliwością, lecz prawo stało zawsze po ich stronie.


Pozostało jeszcze 91% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.