Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Car prawa

Andrzej Krajewski19.03.2016, 18:43; Aktualizacja: 19.03.2016, 18:43

Piłsudczycy zmienili ustrój polityczny Polski wbrew sprzeciwowi opozycji. I to nie przemocą, lecz dzięki prawnikowi, który potrafił zrelatywizować absolutnie wszystko.

Reklama

Jeśli Jarosławowi Kaczyńskiemu uda się rozwodnić awanturę wokół Trybunału Konstytucyjnego i utrzymać go w stanie paraliżu dłuższy czas, otworzy to mu możliwość rzeczywistego przeobrażania ustrojowego kraju. Acz za nami dopiero pierwszy krok, zaś kolejne muszą przynieść zmianę konstytucji.

I to nie tylko po to, żeby trybunał „zresetować”, lecz również po to, by zalegalizować wprowadzane dziś naprędce zmiany. To będzie wymagało albo przyśpieszonych wyborów i zdobycia konstytucyjnej większości, albo zmiany ustawy zasadniczej, tejże większości w parlamencie nie posiadając. Co bywa możliwe, lecz wymaga karkołomnych zabaw z obowiązującym prawem – po to, by je jak najmocniej zrelatywizować. Dobrym przedsmakiem jest odmówienie przez premier Beatę Szydło opublikowania wyroku TK na podstawie interpretacji, że został wydany bezprawnie, ponieważ stało się to wbrew obowiązującej ustawie. Notabene uznanej przez trybunał za sprzeczną z konstytucją.

Co cały spór zamienia w abstrakcyjną dyskusję typu „co było pierwsze: jajko czy kura?”. Dzięki temu partia rządząca zyskuje na czasie i ma swobodę działania. Choć na dłuższą metę tworzenie podobnie topornych paradoksów to zbyt mało. Rządzący, jeśli chcą mieć jeszcze więcej władzy, muszą znaleźć genialnego prawnika, umiejącego zinterpretować każdy przepis tak, żeby sprawiedliwość pozostała sprawiedliwością, lecz prawo stało zawsze po ich stronie.


Pozostało jeszcze 91% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.