Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędzia nie jest Bogiem

Paulina Szewioła21.03.2016, 05:59; Aktualizacja: 21.03.2016, 06:08

Czy aktywność na Facebooku bądź uporczywe naruszanie przepisów drogowych da się pogodzić z wiarygodnością orzeczniczą? I dlaczego "nadęci" sędziowie szkodzą wymiarowi sprawiedliwości? Między innymi nad tym zastanawiali się uczestnicy konferencji pt. „Ethos sędziego”, która w miniony piątek odbyła się na Uczelni Łazarskiego.

Reklama

- Dowodem na to, że dyskusja na temat etosu sędziego jest potrzebna są przede wszystkim sprawy dyscyplinarne. Ale też życie wokół nas zmienia się tak dynamicznie, że ciągle musimy mierzyć się z różnymi dylematami o charakterze etycznym – mówił sędzia Michał Laskowski. Podkreślił, że trudno byłoby jednoznacznie ocenić np. sędziego biorącego udział w demonstracji i protestującego przeciwko pewnym rozwiązaniom ustawowym. Równie niejednoznacznie wygląda sytuacja ich aktywności w mediach społecznościowych. Takich dylematów jest dużo więcej i ciągle pojawiają się nowe. – Sędzia powinien być bowiem nie tylko dobrym znawcą prawa, ale też osobą mającą wrażliwość etyczną i być nieskazitelny – zaznaczył Laskowski. Jednak w jego ocenie próby zdefiniowania tego drugiego pojęcia są generalnie skazane na porażkę, chociaż w piśmiennictwie stara się je skonkretyzować. Jedna z definicji zaproponowana przez Tadeusza Erecińskiego, Jacka Gudowskiego i Józefa Iwulskiego stanowi, że nieskazitelny sędzia powinien być: „uczciwy, pracowity, nieposzlakowany, zrównoważony, sumienny, odważny, cierpliwy, o wysokiej kulturze osobistej, bystry, uprzejmy, samokrytyczny, otwarty intelektualnie, oraz obdarzony wewnętrznym poczuciem niezależności. Powinien jasno wyrażać swoje myśli, rozumować dyskursywnie, dobrze pisać, być wrażliwy, zarazem surowy i rygorystyczny w stosowaniu przepisów procesowych oraz mieć wysokie poczucie sprawiedliwości i słuszności z jednoczesną skłonnością od rozumnego kompromisu.” - Jest to oczywiście pewien wzorzec. Wielu z nas nie posiada wszystkich tych cech. Jesteśmy przecież tylko ludźmi. W naszej sytuacji zawodowej musimy znajdować równowagę pomiędzy ideałem, a naszymi możliwościami – zaznaczył sędzia Laskowski. Niemniej jednak jak sam przyznał w społeczeństwie istnieje głęboka potrzeba sędziów nieskazitelnych. - Bierze się ona z tego, że jesteśmy gwarantami ładu społecznego – wyjaśnia.

W konsekwencji zachowanie sędziego jest ciągle analizowane. – Dlatego, żeby mieć legitymację do osądzania innych i mówienia im co jest dobre, a co złe, sami musimy być nieskazitelni – dodał. I jako przykład podał zachowanie sędzi, która poprzez uporczywe parkowanie samochodu w miejscu niedozwolonym nadszarpnęła swoją orzeczniczą wiarygodność. – Budując autorytet osobisty, tworzymy prestiż sądownictwa - zaznaczył. Podkreślił jednocześnie, że przedstawiciele władzy sądowniczej nie mogą też popadać w przesadę, bo „nadęci” sędziowie nie budują autorytetu, a raczej narażają się na śmieszność. W jego ocenie nieodłączną cechą orzecznika powinna być natomiast skromność i szacunek dla innych osób. - Mamy ogromną władzę. Starajmy się sprostać odpowiedzialności. Jesteśmy filarami państwa prawa – zaznaczył w konkluzjach.

Kształcenie kadry orzeczniczej


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.