Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stowarzyszenia tracą prawo do informacji. Przez trybunał

Ewa Ivanova21.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 21.03.2016, 06:14

Organizacje pozarządowe nie mają prawa składać wniosków o dostęp do informacji publicznej – stwierdził urząd miasta Gdyni. Zasłaniając się postanowieniem TK, nie chce ujawnić danych osób, które otrzymały nagrody.

Reklama

To pierwsze absurdalne skutki niedawnego postanowienia Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 36/14). Uznał on w grudniu ubiegłego roku, że zdolność do wnoszenia skarg do TK w sprawach dotyczących naruszenia informacji publicznej przysługuje tylko obywatelom. Wykluczone więc zostały stowarzyszenia obywateli oraz inne osoby prawne. Postanowienie wydali Andrzej Rzepliński, Zbigniew Cieślak, Teresa Liszcz oraz Stanisław Rymar. Zdanie odrębne zgłosił Piotr Tuleja (zob. infografika).

Urzędy, jak pokazuje praktyka, poszły dalej w tej interpretacji.

Puszka Pandory


Pozostało jeszcze 85% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.