Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Organizacje pozarządowe apelują o poszanowanie konstytucji przy wyborze sędziego TK

23.03.2016, 16:29; Aktualizacja: 23.03.2016, 16:59
 • Wyślij
 • Drukuj

29 marca upływa termin zgłaszania kandydatów na sędziego TK, który zajmie miejsce prof. Mirosława Granata. Koalicja organizacji pozarządowych apeluje do Sejmu w sprawie czytelnej procedury.

Reklama

W swoim stanowisku postuluje przeprowadzenie wyboru sędziego TK w sposób, który "zagwarantuje szacunek dla konstytucji i przejrzystość procedury oraz umożliwi publiczną debatę o kandydatach."

Przypomina  także, że prezydent w dalszym ciągu nie odebrał ślubowania od trzech sędziów TK wybranych w październiku 2015 r. "Obowiązek odebrania ślubowania wynika z wyroków TK z 3 i 9 grudnia, które mają moc powszechnie obowiązującą. Niezbędny w demokratycznym państwie prawa szacunek dla konstytucji wymaga wykonania tych orzeczeń przez właściwe organy władzy publicznej" - czytamy w wystąpieniu.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.