Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wydział prawa UŚ apeluje o publikację wyroku TK

24.03.2016, 12:04; Aktualizacja: 24.03.2016, 12:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w przyjętej we wtorek w uchwale zażądała niezwłocznego opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

Reklama

W złożonym z pięciu paragrafów akcie przypomniała, że odmowa opublikowania tego wyroku stanowi rażące naruszenie konstytucji, która zobowiązuje premiera do niezwłocznego publikowania przyjętych przez Trybunał Konstytucyjny orzeczeń.

Rada ostrzegła ponadto, że odmowa opublikowania wyroku z 9 marca spowoduje chaos w zakresie funkcjonowania państwa, w tym zwłaszcza organów wymiaru sprawiedliwości, zobowiązanych do respektowania określonego konstytucją porządku prawnego.

Autorzy uchwały wyrazili też głębokie przekonanie, że niezawiśli sędziowie i inne instytucje wymiaru sprawiedliwości będą kierować się postanowieniami konstytucji i rozstrzygnięciami wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca oraz respektować wyroki TK "także wówczas, gdyby prezes Rady Ministrów odmawiała wykonywania obowiązku wskazanego w art. 190 ust. 2 konstytucji.

PS/źródło: WPiA UŚ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.