Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wydział prawa UŚ apeluje o publikację wyroku TK

24.03.2016, 12:04; Aktualizacja: 24.03.2016, 12:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w przyjętej we wtorek w uchwale zażądała niezwłocznego opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

Reklama

W złożonym z pięciu paragrafów akcie przypomniała, że odmowa opublikowania tego wyroku stanowi rażące naruszenie konstytucji, która zobowiązuje premiera do niezwłocznego publikowania przyjętych przez Trybunał Konstytucyjny orzeczeń.

Rada ostrzegła ponadto, że odmowa opublikowania wyroku z 9 marca spowoduje chaos w zakresie funkcjonowania państwa, w tym zwłaszcza organów wymiaru sprawiedliwości, zobowiązanych do respektowania określonego konstytucją porządku prawnego.

Autorzy uchwały wyrazili też głębokie przekonanie, że niezawiśli sędziowie i inne instytucje wymiaru sprawiedliwości będą kierować się postanowieniami konstytucji i rozstrzygnięciami wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca oraz respektować wyroki TK "także wówczas, gdyby prezes Rady Ministrów odmawiała wykonywania obowiązku wskazanego w art. 190 ust. 2 konstytucji.

PS/źródło: WPiA UŚ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.