Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Próżny wysiłek parlamentarnych ekspertów

Ewa Maria Radlińska30.03.2016, 05:23

- Za kilka lat może się okazać, że Polska będzie płacić olbrzymie odszkodowania osobom, które dotkną uchwalane w ten sposób przepisy – tak poseł Borys Budka (PO), były minister sprawiedliwości, komentuje tryb przyjęcia przez Senat nowego kodeksu postępowania karnego.

Reklama

Procedując nad kodeksem postępowania karnego Senat całkowicie przemilczał istnienie opinii do k.p.k. przygotowanej przez Biuro Legislacyjne Senatu (opinia z 15 marca 2016 r., druk 104). I choć nie dano czasu senackim ekspertom na przygotowanie kompleksowej i wyczerpującej oceny rozwiązań zawartych w ustawie, na co wskazuje w treści opinii jej autorka Beata Mandylis, główny legislator, to jednak wątpliwości co do konstytucyjności nowych przepisów widoczne są już na pierwszy rzut oka. „Zwraca uwagę pospieszność procedowania nad przedłożoną nowelizacją oraz bardzo krótki okres vacatio legis, który może nawet nie przekroczyć zalecanych ustawą dla przepisów powszechnie obowiązujących 14 dni. Kwestia ta nie znajduje wyjaśnienia w uzasadnieniu projektu ustawy” - czytamy w opinii biura.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.