Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Próżny wysiłek parlamentarnych ekspertów

Ewa Maria Radlińska30.03.2016, 05:23

- Za kilka lat może się okazać, że Polska będzie płacić olbrzymie odszkodowania osobom, które dotkną uchwalane w ten sposób przepisy – tak poseł Borys Budka (PO), były minister sprawiedliwości, komentuje tryb przyjęcia przez Senat nowego kodeksu postępowania karnego.

Reklama

Procedując nad kodeksem postępowania karnego Senat całkowicie przemilczał istnienie opinii do k.p.k. przygotowanej przez Biuro Legislacyjne Senatu (opinia z 15 marca 2016 r., druk 104). I choć nie dano czasu senackim ekspertom na przygotowanie kompleksowej i wyczerpującej oceny rozwiązań zawartych w ustawie, na co wskazuje w treści opinii jej autorka Beata Mandylis, główny legislator, to jednak wątpliwości co do konstytucyjności nowych przepisów widoczne są już na pierwszy rzut oka. „Zwraca uwagę pospieszność procedowania nad przedłożoną nowelizacją oraz bardzo krótki okres vacatio legis, który może nawet nie przekroczyć zalecanych ustawą dla przepisów powszechnie obowiązujących 14 dni. Kwestia ta nie znajduje wyjaśnienia w uzasadnieniu projektu ustawy” - czytamy w opinii biura.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.